Alkohol a kojení

Některé staré mýty týkající se pití alkoholu během kojení v moderní společnosti stále přežívají. Jedním z nich je například představa, že pivo může zvýšit množství mléka, které kojící matka produkuje. Možná jste slyšeli i další, například že několik skleniček je bezpečná dávka a dítěti neublíží.

Co ohledně pití alkoholu a kojení říkají odborníci?

Vědecké studie tyto mýty vyvracejí a ukazují, že v mateřském mléce ve vašich prsou je zcela stejná koncentrace alkoholu, jakou máte v krvi. Přestože se může jednat o malý zlomek celkového vypitého množství alkoholu, pamatujte, že vaše dítě má zatím malinkatá a nezralá játra a že jeho metabolická kapacita je ve srovnání s dospělým člověkem mnohem menší. Vědci se domnívají, že tříměsíční kojenec má o 50 % pomalejší metabolismus než dospělý člověk.

Studie též prokázaly, že alkohol obsažený v mateřském mléce může způsobit změny ve spánkovém vzoru a krmení dítěte. Alkohol sice může způsobit, že se dítě bude cítit ospalé a usne rychleji než obvykle, ale bude spát kratší dobu a vzbudí se dříve, než by se vzbudilo za normálních okolností. Nejvíce ohrožuje alkohol děti mladší než 3 měsíce, především pokud jde o motorický rozvoj, a proto se většina expertů shoduje, že matky novorozenců by se měly alkoholu až do dovršení 3. měsíce věku dítěte zcela vyhýbat.

Pokud jde o mýtus o zvýšené tvorbě mléka v souvislosti s příjmem alkoholu, hovoří vědecké důkazy jasně – alkoholické nápoje mají ve skutečnosti právě opačný účinek. Vaše tělo dehydratují, a proto v těle snižují množství tekutin potřebných k tvorbě mléka. Alkohol také snižuje hladinu oxytocinu, hormonu, který je pro laktaci nezbytný. To vše ve výsledku způsobuje, že pokud matka dítěte před kojením požila víno, pivo či míchaný nápoj, spotřebuje dítě asi o 20 % méně mléka.

Příležitostný alkoholický nápoj během kojení

Je-li pro vás představa, že se musíte vzdát i příležitostné skleničky vína, příliš skličující, existují postupy, s jejichž pomocí můžete expozici dítěte alkoholu v mateřském mléce omezit. Když se seznámíte s obecnými doporučeními o metabolismu alkoholu, naučíte se plánovat přípitek s přáteli tak, aby pro vás i nadále bylo možné kojit vaše dítě.

Hladina alkoholu v krvi a mateřském mléce kulminuje 30 až 90 minut po vypití alkoholického nápoje. Doba, jež je potřeba k tomu, aby se vaše tělo alkoholu zcela zbavilo, je velmi individuální. Doporučení sekce Americké akademie dětských lékařů zabývající se kojením říká, že není vhodné požít více než 0,5 g alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti. Prakticky to znamená, že žena o hmotnosti 60 kg může vypít 60 ml tvrdého alkoholu, 240 ml vína nebo 2 piva a stále může spoléhat na to, že kojení bude bezpečné. Je však třeba naplánovat kojení tak, aby proběhlo nejméně dvě hodiny po dopití alkoholického nápoje. Experti také doporučují vypít maximálně 1 až 2 takové dávky za týden.

Další možností je před vypitím alkoholického nápoje mléko odsát a uložit, načež můžete dítě krmit z láhve, případně nabídnout dítěti náhradu mateřského mléka, dokud není hladina alkoholu v krvi snížena. Pokud se vyhnete pravidelnému kojení, je vhodné mléko odsát a následně vylít, aby nedošlo k nalití prsů. Vždy si spolu s alkoholickým nápojem dejte sklenici vody, snížíte tím dehydratační účinek.

REFERENCE:

    Alkohol nezvyšuje tvorbu mléka.(Mennella & Beauchamp 1991, 1993; Mennella 1997, 1999).
  • Více než dva alkoholické nápoje mohou způsobit úbytek mléka. (Coiro et al 1992; Cobo 1974).
  • Změny vzoru spánku a bdění u kojenců (Mennella & Gerrish 1998).
  • Zpomalení rozvoje hrubé motoriky ve spojitosti s denní konzumací alkoholu (Little et al 1989).
Úleva od bolesti při kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka