Bolest v prsu během kojení

Mnoho matek končí s kojením dříve, než se doporučuje, kvůli bolesti a potížím, které každodenně pociťují. Chápeme, že bolest v prsu během kojení může způsobit, že vás při představě dalšího kojení bude obcházet hrůza, a proto jsme sestavili průvodce, který vás nejčastějšími příčinami bolesti provede.

Ejekční reflex

Jde o normální pocit – můžete pocítit letmé zabolení v prsou, které způsobují svalové buňky, které vystřikují mléko během kojení. Tento pocit může být velmi mírný, něco jako slabé zachvění, ale můžete jej vnímat i jako silný tlak. Je možné si na tento pocit postupně zvyknout a přestane vám dělat starosti.

Bolestivé bradavky

Nejčastějším důvodem bolestivých bradavek je, že se dítě nepřisává správným způsobem. To pak vede k tomu, že dítě bradavku okusuje a žvýká, místo toho, aby správně sálo. Výsledkem jsou pak drobné praskliny a oděrky na citlivé pokožce bradavky. To může způsobovat velmi nepříjemné bolesti. Naší první a základní radou proto je, že je nezbytné najít ideální polohu, v níž se vaše dítě správně přisaje. Když je dítě správně přisáté, mělo by mít v ústech celou bradavku, stejně jako část prsu. Bradavka by se při kojení měla nacházet v zadní části úst dítěte, aby mléko proudilo dítěti přímo do hrdla. Zakloňte mu mírně hlavičku a jeho bradu tiskněte k prsu, současně ale dbejte, aby mělo nos dále od prsu a mohlo bez problémů dýchat. Svoji paži umístěte pod ramena dítěte, aby se jeho hlavička mohla zaklonit jen mírně, současně držte dítě velmi těsně u sebe, vaše břicho by se mělo dotýkat jeho bříška. Pamatujte na tyto pokyny a experimentujte s různými polohami. Najděte si takovou polohu, která vám vyhovuje nejlépe. Můžete zkoušet sedět v křesle, lehnout si oba vedle sebe nebo si vy můžete sednout a dítě položit před sebe na polštář. Pokud máte bradavky již popraskané, použijte prsní obklad, který proces hojení urychlí. Můžete také mezi kojením bradavky chránit pomocí balzámu na bradavky. Jen je třeba se ujistit, že je balzám bezpečný pro dítě. V takovém případě jej ani nemusíte před kojením otírat.

Kvasinková infekce

Plísňová infekce, která se rozvine na bradavkách a v ústech dítěte, se může v některých případech dostat do mlékovodů a způsobovat bolest. Tento stav vyžaduje řádnou léčbu, kterou vám předepíše váš lékař.

Nalití prsů

Tento stav často nastane během prvních dnů po narození dítěte, případně tehdy, když kojíte méně často než obvykle (například během cestování, když zapomenete odsát mléko nebo když přeskočíte jedno kojení). Dojde k naplnění prsů mlékem a jejich zvětšení. Prsy jsou též horké na dotek a bolestivé. Jde-li o dobu těsně po narození dítěte, nedělejte si starosti, stav se napraví, jakmile dítě začnete pravidelně kojit. Pokud je příčinou cestování nebo příliš plný program, zvažte možnost odsávání mléka, kterým můžete nalití prsů předcházet.

Mastitida

Pokud zaznamenáte zarudnutí, otok, bolestivost a horkost v některé oblasti prsu, někdy též za doprovodu horečky a bolestí jinde v těle, pravděpodobně došlo ke vzniku mastitidy, tedy zánětu prsu způsobenému infekcí. Hlavní příčinou mastitidy bývá chybná technika kojení, která vede k tomu, že se mléko nedostává z prsu ven. Další možné příčiny: zablokování mlékovodu, které způsobuje hromadění mléka a infekci prsu, proniknutí bakterií do prsu prasklinou nebo trhlinou v kůži bradavky, případně mlékovodem. Dítě můžete kojit bez ohledu na zánět, ale je nezbytné navštívit lékaře, aby mohl nasadit vhodnou léčbu.

Tabulka prořezávání zoubků u dětí
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka