Co je vazospasmus bradavky?

Stav, kdy se cévy stáhnou, neboli kdy se zmenší jejich průměr, označujeme jako „vazospasmus“. Vazospasmus může být reakcí na chlad nebo emoční zátěž, ale u některých lidí může dosahovat poměrně závažné míry a způsobovat bolest. Během kojení se mohou cévy v bradavce stahovat. Tento jev se označuje jako „vazospasmus bradavky“.

Jak se pozná, zda trpím vazospasmem bradavky?

Bolest v prsou a bradavkách

Vazospasmus bradavky může způsobovat střední až závažnou bolest bradavek a prsou během kojení nebo mezi kojením. Vnímaný pocit může mít podobu lehkého svědění, pálení, tupé nebo pulzující bolesti, případně dokonce i prudké bodavé bolesti. Bolest může trvat od několika sekund po řádově hodiny. Může se zhoršovat při vystavení bradavek chladu, například když vystoupíte z teplé sprchy nebo vany, případně když vyjdete v chladném počasí ven.

Změna barvy bradavek

Po kojení mohou vaše bradavky zbělat. Mohou však měnit barvu také směrem do modré, fialové nebo tmavě červené. Tyto změny barvy jsou příznakem vazospasmu bradavky a indikují, že dochází ke stahování cév.

Smrštění bradavky

Pokud bradavka vypadá smrštěná, může jít o to, že má po krmení dítěte jiný tvar. Bradavka může vypadat pomačkaně, zprohýbaně, nebo může být obecně z jedné strany více zašpičatělá. Krev, která proudí zpět do bradavky, může způsobit pálení, pulzující nebo vystřelující bolest. Smrštění bradavky, jehož příčinou je mělké přisátí nebo skutečnost, že dítě tlačí na bradavku, aby zpomalilo příliš rychlý tok mléka, bývá častou příčinou vazospasmu bradavky.

Co způsobuje vazospasmus bradavky?

 • Smrštění bradavky z důvodu mělkého přisátí,
 • Nesprávné přisátí a kousání,
 • Popraskané bradavky nebo jiné poranění či poškození bradavky,
 • Vystavení nízké teplotě,
 • Období vysoké emoční zátěže,
 • Kouření (i pasivní),
 • Migrény,
 • Onemocnění jako lupus, revmatoidní artritida a hypotyreóza,
 • Některé léky pro léčbu kvasinkové infekce, například Fluconazole nebo Diflucan, případně hormonální antikoncepce.

Je důležité pamatovat, že vazospasmus bradavky může mít někdy podobné příznaky jako kvasinková infekce bradavky či prsu. Pokud vám lékař předepíše Fluconazole/Diflucan na kvasinkovou infekci, ale ve skutečnosti máte problém s vazospasmem bradavky, užíváním léků si pouze přitížíte.

Jak lze přecházet vazospasmu bradavky?

 • Ujistěte se, že je dítě při kojení správně přisáté a že vás během kojení nic nebolí. Neváhejte požádat o pomoc svého lékaře, porodní asistentku nebo poradkyni pro kojení. Poradí vám, jak dosáhnout pohodlné polohy a správného přisátí. Je to naprosto zásadně důležité pro pozitivní zkušenost s kojením, pro vás i pro dítě.
 • Velmi důležité je teplo. Kojte v teplé místnosti, zajistěte si pro sebe dostatečně teplé prostředí, vždy své bradavky chraňte před náhlými změnami teploty.
 • Okamžitou úlevu vám v případě vazospasmu bradavky přinese teplý obklad. Jemné teplo můžete vytvořit dlaní své ruky, nebo můžete zvolit přirozený suchý obklad o pokojové teplotě.
 • Některé typy aerobního cvičení mohou být užitečné pro podporu toku krve a krevního oběhu. Snažte se obecně v zájmu svého zdraví si uchovat maximální míru aktivity.
 • Nekuřte a vyhýbejte se i pasivnímu kouření.
 • Omezte příjem kofeinu nebo jej úplně vyřaďte.

Pokud se vám navzdory těmto praktickým opatřením nedaří se vazospasmu bradavky zbavit, je důležité vyhledat co možná nejdříve odbornou pomoc. Je totiž třeba provést vyšetření a vyloučit, zda základní problém nespočívá v jiném onemocnění, například v Raynaudově chorobě nebo kvasinkové infekci. Je-li totiž vazospasmus bradavky způsoben některou z těchto příčin, je třeba začít se speciální léčbou, s níž vám musí pomoci a poradit lékař.

Příčiny bolesti při kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka