Kdy přestat?

Kojení dítěte je důvěrný a nádherný zážitek. Bezprostřední kontakt s dítětem pomáhá vytvářet pouto a zvláštní spojení. Mnoho matek přemýšlí nad otázkou, kdy mají s kojením přestat. Rozhodnutí, kdy je nejlepší s kojením přestat, je skutečně na vás a na vašem dítěti. Světová zdravotnická organizace sice doporučuje kojit dítě po dobu šesti měsíců, ale o tom, kdy nastane ten správný čas přestat, rozhodujete vy.

Mateřské mléko obsahuje důležité živiny, které stimulují zdravý růst a vývoj dítěte. Během prvních 3 měsíců má mateřské mléko speciální protiinfekční vlastnosti, které vycházejí z matčiny imunity. Různé studie docházejí k závěru, že kojení může pomoci předcházet pozdějším zdravotním problémům. Mateřské mléko je v zásadě nejdůležitější potravina, kterou dítě v prvním roce života dostává. Když přestanete kojit v rané fázi vývoje dítěte, je třeba se s poradkyní pro kojení poradit ohledně vhodné dětské výživy coby náhrady mateřského mléka.

Většina matek přestává s kojením, když jejich děti začnou jíst příkrmy. Že je vaše dítě připraveno začít jíst příkrmy, poznáte tak, že má zájem o to, co jedí ostatní, případně gesty naznačuje, že chce potravu dostat též. Další známkou, že je vaše dítě připravené na příkrmy, může být to, že dokáže sedět bez opory. A nakonec lze usoudit, že je připravené, podle toho, že již neplive potravu z úst.

Když se rozhodnete ukončit kojení, je třeba určitou dobu dítěti pomáhat na příkrmy si zvykat. Není možné ukončit kojení najednou. Vše musí proběhnout postupně. Například můžete ubrat některá kojení a nahradit je podáváním příkrmů. Tipy a triky můžete také vždy získat od poradkyně pro kojení.

Dejte nám vědět, jaké máte zkušenosti vy. Kdy jste skončily s kojením svého dítěte vy? Jaký přístup jste uplatnily?

Multi-Mam

Bakteriální vaginóza během těhotenství
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka