Kojení na veřejnosti

Vážené dámy,

zažily jste někdy situaci, kdy jste musely kojit na veřejnosti? Samozřejmě není možné zůstávat neustále doma a pochopitelně chcete občas něco zajímavého dělat nebo na chvíli někam jít. Když jste nějakou dobu pryč z domova a máte své dítě s sebou, nezbytně nastane chvíle, kdy dítě dostane hlad a vy je budete potřebovat nakrmit.

Mnoho žen má s kojením na veřejnosti problém, protože to lidem může připadat nevhodné. Pamatujte však, že jen krmíte své dítě. Nic jiného. Není špatné si takové kojení mimo domov nacvičit, dokud jste ještě doma. Získáte tak více sebedůvěry a vše proběhne jednodušeji.
Nabízíme několik tipů ohledně kojení na veřejnosti:

 • Noste top nebo kardigan umožňující snadný přístup.
  Pokud budete mít top nebo kardigan umožňující snadný přístup, dostanete se snadno k prsu. Nebude třeba provádět žádné složité triky, aby se dítě dostalo k bradavce, což znamená, že nebudete přitahovat (negativní) pozornost lidí.
 • Přehoďte si přes ramena deku na kojení nebo flísový pléd.
  Deka na kojení nebo flísový pléd zakryjí horní část vašeho těla během kojení. Pokud nechcete, aby se na vás jiní lidé dívali, případně aby jim připadalo kojení na veřejnosti nevhodné, prostě se zakryjte.
 • Kojte dítě, když je máte uvázané v šátku.
  Šátek zajistí, že bude dítě blízko vašeho prsu a současně zakrývá také vaše tělo. Když je dítě v šátku, může se také cítit uvolněnější, což mu napomůže, aby se snáze nakrmilo.
 • Kojte na klidném místě, v prostoru vyhrazeném ženám nebo v převlékárně.
  Budete-li na klidném místě nebo v uzavřeném prostoru, může pro vás být kojení pohodlnější a nebudete mít obavy z toho, že to bude jiným lidem připadat nevhodné.

Samozřejmě můžete všechny tyto tipy různě kombinovat. Dělejte to prostě tak, jak je to pro vás nejpohodlnější. Pokud vás někdo za kojení kritizuje, je nejlepší to ignorovat. Nerozrušujte se hádáním, zůstaňte v klidu a jednejte pokud možno co nejzdvořileji.

Máte někdo nějaký jiný tip? Tak sem s ním!

A hodně štěstí.

Tým Multi-Mam

Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka