Kousající dítě

Kousání během kojení je nejen velmi bolestivé, ale může být důvodem, proč je pro vás kojení velmi nepříjemným zážitkem. Ať již je důvodem bolest bradavky způsobená kousnutím nebo to, že se neustále bojíte, že se to stane znovu, dokáže vám tento zážitek zkazit radost z poklidných okamžiků kojení, kdy se rozvíjí vaše vzájemné pouto.


Jak předcházet kousání během kojení

Když je dítě přisáté a aktivně saje, je pro něj nemožné vás kousnout. Během kojení jazyk dítěte zakrývá spodní zoubky, takže kousnutí do bradavky je fyzicky neproveditelné. Nejdůležitější způsob prevence kousnutí je proto sledovat vaše dítě. Ke kousnutí často dojde na konci kojení, kdy je dítě již syté a na kojení se nesoustředí. Sledujte své dítě bedlivě. Jakmile si povšimnete změny napětí čelistí nebo pocítíte, že jazyk se pohybuje dozadu, ukončete kojení a sejměte dítě z prsu. Šanci, že dojde ke kousnutí, tak snížíte. Pokud však ke kousnutí dochází na začátku kojení, ujistěte se, že je dítě správně přisáté – zkuste změnit polohu při kojení, najděte takovou, která dítěti umožňuje správně vložit bradavku do úst.

Navzdory obavám mnoha matek proces prořezávání zoubků nemusí nezbytně znamenat konec kojení. Pokud jsou příčinou kousání potíže s prořezáváním zoubků, sejměte dítě z prsu a nabídněte mu kousátko.

Někdy, když například sledujete během kojení televizi nebo telefonujete, vás může dítě kousnout, aby získalo vaši pozornost. Věnujte dobu kojení svému dítěti a soustřeďte se jen na ně. Vyberte si ke kojení místnost, kde je klid a tlumené světlo a kde vás nic nebude rušit. Tím napomůžete tomu, že se budete soustředit jen na dítě. Stejně tak i dítě se snáze ztiší a uklidní. Mluvte na své dítě, udržujte s ním oční kontakt, laskejte je. Nejen že tím poskytnete svému dítěte dostatečnou pozornost, ale též vám to pomůže při rozpoznávání příznaků, že vám může hrozit kousnutí.

Pokud je vaše dítě nachlazené, zkuste kojit ve vzpřímené pozici, tím kojení usnadníte.

Každé dítě se může naučit, aby nekousalo, bez ohledu na to, jak je malé. Vše, co je k tomu třeba, je pozitivní upevňování a vytrvalost. Své dítě, když se přisává nebo po skončení kojení, jemným a pozitivním hlasem chvalte.

Co dělat, když dítě kouše

Okamžitě přestaňte dítě kojit. Zkuste dítě neodtáhnout od prsu (byť přesně taková je instinktivní reakce), protože tak můžete způsobit další zranění bradavky. Místo toho si dítě přitáhněte blíže k prsu, opatrně mu vsuňte prst do koutku úst mezi zuby a poté bradavku vytáhněte. Pokud je dítě stále hladové, udělejte v kojení přestávku, pokud je už syté, můžete kojení ukončit úplně. Pokud kousnutím došlo k poškození bradavky, je důležité rychle použít vhodný léčebný postup, než se může rozvinout infekce. Chlaďte bradavku pomocí ledu, který pomůže od bolesti. Poté můžete použít speciální obklad pro kojící matky, který proces hojení urychlí. Mezi jednotlivými kojeními použijte ochranný balzám na bradavky, který pokožku uklidní a vyživuje, ale který současně zajišťuje i ochranu před další bolestí.

Tabulka dětské stravy
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka