Krmení kojenců

Když si svou malou radost přinesete z nemocnice domů, možná se ocitnete ve víru otázek, pochybností a obav ohledně toho, jak svému dítěti správně poskytovat výživu. Kojení kojenců zabere velkou část dne, a proto je důležité seznámit se se zásadami a dostupnými informacemi, aby byly vaše první dny doma co nejméně poznamenány stresem.


Čím krmit?

Odborníci po celém světě doporučují kojení, protože má mimořádně příznivé účinky pro matku i dítě. Nejen že dítě dostane veškeré nezbytné živiny a bude po delší dobu chráněno před infekcemi, kojení má pozitivní účinky i na matku a nabízí skvělou příležitost k rozvíjení vzájemného pouta matky a novorozence. Ať už kojíte nebo používáte náhradu mateřského mléka, novorozenec nepotřebuje žádnou vodu, ovocnou šťávu ani jiné tekutiny (zvláště pak ne kravské mléko, které by dítě nemělo dostat, než dosáhne věku jednoho roku). Vaše tělo se přizpůsobí potřebám vašeho dítěte a během horkých letních dnů bude vaše mléko o něco vodovější, takže uhasí žízeň dítěte.

Jak často krmit?

Není vhodné zavádět nějaký přísný časový režim kojení. Dítě raději kojte vždy, když si všimnete raných příznaků hladu, například zvýšené aktivity, hledání prsu nebo pohybů rtů. Pláč patří mezi pozdní příznaky hladu, snažte se proto rozpoznat ranější příznaky a dítěti včas nabídnout prs nebo náhradu mateřského mléka. Jako vodítko vám může posloužit doporučení Americké akademie pediatrů, které říká, že donošení novorozenci by měli být kojeni během každého 24hodinového období osmkrát až dvanáctkrát. Tomu by odpovídalo kojení v odstupu vždy dvou až tří hodin.

Jak děti rostou a jejich žaludky se zvětšují, přirozeně se prodlužují intervaly mezi kojením a objevuje se pravidelnější vzorec kojení. Během období výraznějšího růstu může být režim pravidelného kojení narušen, zpravidla jde ale o krátkodobé výkyvy.

Zdroj: http://www.llli.org/faq/frequency.html

Jak moc krmit?

Zdravému novorozenci, který pije, jak má, přibývá týdně asi 170 g tělesné hmotnosti. Měl by také mít 6 či více mokrých plínek za den. Má-li být vaše dítě kojeno účinně a dostat mléko v dostatečném množství, je klíčové, aby bylo správně přisáté. Požádejte poradkyni pro kojení, aby zkontrolovala, zda se vaše novorozené dítě správně přisává

Když dítě přestane sát, odvrátí se od prsu či od láhve, případně když zavře ústa, je to často známkou, že již je syté. Vyčkejte jednu nebo dvě minuty a poté to zkuste ještě jednou. Pokud dítě o krmení nejeví zájem, pravděpodobně má dost a je třeba se pokusit o odříhnutí. Když je krmení u konce, dítě by mělo působit uvolněně a vaše prsy by měly být lehčí a měkčí.

Není vhodné očekávat, že dítě vypije každý den stejné množství mateřského mléka nebo jeho náhrady. Dítě bude procházet obdobími zvláště intenzivního růstu, kdy se bude často krmit více a déle než obvykle.

Mnoho matek si dělá starosti, zda se jejich dítě krmí dost. Není nutné se tímto stresovat, prostě své dítě pozorujte a naučte se důvěřovat svým instinktům. Zdravé dítě, které vytrvale přibývá na váze, má normální pohyby střev a dostatečné množství mokrých plínek za den, je dobře živené. Pokud vás však něco znepokojuje nebo se chcete na cokoli zeptat, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Potřebuje novorozenec nějaké doplňky stravy?

Ano. Pokud dítě kojíte, potřebuje během prvních tří měsíců vitamin K. Za normálních okolností zásobuje tělo vitaminem K střevní flora. Protože střevní flora dítěte ještě není patřičně rozvinutá, potřebuje dítě doplňovat vitamin K. Do náhrad mateřského mléka bývá vitamin K přidáván. Kontaktujte porodní asistentku, gynekologa či lékaře a na doplňky stravy dítěte se zeptejte. Někteří odborníci doporučují doplňky obsahující vitamin D, který zvyšuje schopnost absorpce minerálů nezbytných pro správný vývoj kostí.

Užívejte si to

Kojení zabírá každý den nezanedbatelný čas, především pak během prvních měsíců. Využívejte tento čas k rozvíjení pouta s dítětem, věnujte mu pozornost, užívejte si čas, který trávíte spolu. Ani nebudete vědět jak, ale najednou bude dítě velké a všechny takové chvíle vám budou připadat nesmírně vzácné.

Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka