Mastitida

Asi 10 % matek zažije zánět prsu, tzv. mastitidu. Existují dva typy mastitidy – neinfekční a infekční. Kojení je naučená dovednost. Nedokonalá technika může vést k tomu, že mléko zůstane v prsu. A právě to je nejčastější příčinou mastitidy.


Další možné příčiny:

  • Ucpaný mlékovod. Pokud se prs při kojení zcela nevyprázdní, může se některý mlékovod ucpat, což způsobí zadržování mléka a následně může vést k infekci prsu.
  • Vniknutí bakterií do prsu. Bakterie, které se nachází na povrchu kůže a v ústech dítěte, se mohou dostat do mlékovodů prasklinou v kůži bradavky, případně otvorem mlékovodu. Mléko, které zůstává v prsu a nedostává se ven, pak představuje živnou půdu pro bakterie. Antibakteriální účinek mléka pomáhá dítě chránit před infekcí.

K mastitidě obvykle dochází během prvních 6 měsíců kojení a může způsobit kojící matce pocit silné únavy. V kombinaci se stresem a mimořádně náročnou péčí o novorozence vám může způsobit pocit opravdového vyčerpání. Přestože může být mastitida velmi nepříjemná, bývá její léčba ve většině případů snadná.

Jak rozpoznat mastitidu

Příznaky obvykle začínají v jednom prsu. Můžete cítit bolest či si povšimnete, že je prs zarudlý, tvrdý, oteklý či horký na dotek. Pokud v prsu nahmatáte hrudku, pravděpodobně se jedná o ucpaný mlékovod. Také můžete zaznamenat příznaky podobné chřipce: horečku, bolest hlavy, svalovou bolest či celkovou únavu.

Pokud se bolest začne zvětšovat, pokud zaznamenáte zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží, případně když dostanete horečku, poraďte se ohledně vhodné léčby s lékařem.

Co je příčinou mastitidy?

Mastitida je často komplikací, k níž dojde při nalití prsů, kdy dochází k hromadění mateřského mléka v prsu. Často k tomu dochází během prvních týdnů po porodu, kdy se dítě kojení ještě učí, případně když některé kojení přeskočíte, například v době, kdy nastupujete zpět do práce nebo cestujete. Chybné přisátí je velmi častou příčinou nalití prsů a následně mastitidy, a proto je třeba zajistit, aby byla vaše bradavka v ústech dítěte umístěna správně. Veďte dítě k tomu, aby při kojení prs vždy zcela vyprázdnilo, protože tím lze předcházet hromadění mléka. Nové kojení začínejte prsem, se kterým předchozí kojení končilo, tím dosáhnete toho, že bude prs zcela vyprázdněn.

Nezavádějte nepružný režim kojení s dlouhými pauzami mezi kojeními, během kterých může docházet k hromadění mléka, díky němuž se může rozvinout zánět prsní tkáně. Místo toho kojte dítě vždy, když zaznamenáte první příznaky hladu (zvýšená aktivita, hledání prsu nebo pohyby rtů). Správné postupy při kojení mohou fungovat jako téměř zázračná ochrana před mastitidou a dalšími nepříjemnostmi, jako jsou například bolestivé bradavky.

Popraskaná pokožka na bradavkách představuje bránu otevřenou různým mikrobům. Právě touto cestou mohou bakterie či kvasinky proniknout do prsní tkáně a způsobit infekci. Správné přisátí umožní dítěti kojit se, aniž by vám tím působilo bolest. Pokud však již popraskané či bolestivé bradavky máte, zkuste použít prsní obklady, které mohou proces hojení urychlit.

Mastitidu může též způsobit jakýkoli vytrvalý tlak na prsy. To znamená, že příčinou zánětu může být také podprsenka pro kojící matky, která vám nesedí dobře, příliš těsný oděv, bezpečnostní pás, případně spaní v poloze na břiše.

Další potenciální příčinou mastitidy může být nabízení dudlíku či láhve dítěti v době, kdy ještě není návyk na kojení řádně upevněn. Dáte-li dítěti dudlík příliš brzy, můžete tím dítě zmást a hrozí, že bude poté bradavku odmítat, což by vznikající návyk na kojení narušilo.

Jak mastitidu léčit

Váš lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika, která obvykle bývají velmi účinná, pokud jde o infekci, ale můžete udělat i další věci, které vám přinesou určitou úlevu a urychlí uzdravení.

Během mastitidy nepřestávejte s kojením. Pro vaše dítě nebude kojení nijak škodlivé a může pomoci uvolnit tlak v zanícených prsech. Před kojením položte na postižený prs na dobu 10 až 15 minut teplou žínku. Tím pomůžete uvolnit tkáň prsu a umožníte lepší tok mléka. Lepšímu proudění mléka napomůže také jemná masáž před kojením a během něj.

Pokud potřebujete lék na úlevu od bolesti, požádejte o něj lékaře.


Laktace
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka