Odstavení

Dříve či později u každého kojence nastane čas k odstavení. Rozhodnutí, kdy je správný čas přestat s kojením, je na vás a na vašem dítěti. Relevantní instituce jako Světová zdravotnická organizace nebo Americká pediatrická akademie doporučují, aby byly děti kojeny přinejmenším do jednoho roku. Můžete se rozhodnout k odstavení v závislosti na osobních potřebách, případně můžete nechat své dítě, aby samo dalo najevo, kdy bude k tomuto kroku připraveno. Ať již budete postupovat tak či onak, nenechte na sebe při rozhodování působit nátlak prostředí či očekávání rodiny a přátel.

Pokud jde o odstavení, je možné, že budete zažívat smíšené emoce. Kojení vám umožňuje strávit s dítětem klidné okamžiky, během kterých se rozvíjí vaše vzájemné pouto a kdy můžete dítě laskat, proto může být vidina odstavení doprovázena obavami, aby toto spojení nebylo s odstavením ztraceno. Odstavení znamená pouze to, že vaše dítě začne do značné míry jíst stejnou potravu, jako jíte vy, ale pro udržení silného emočního pouta budete mít mnoho dalších cest. Nějaký čas v každém dni věnujte pouze svému dítěti, ať už by šlo o hru, čtení knížky nebo jen laskání. Pomůžete tak oběma projít přechodovým obdobím, aniž by u kohokoli z vás vznikaly pocity nejistoty. Nepodléhejte však žádostem dítěte o další kojení. Spíše se snažte dodržovat své rozhodnutí a plán.

Kdy začít s odstavením

Existují dvě rozšířené metody, které vám mohou pomoci určit, kdy nastal správný okamžik pro vás a vaše dítě. Jak jsme již uvedli výše, můžete nechat rozhodnout o odstavení dítě. Pozorujte, kdy začne ztrácet zájem o kojení, zpravidla to bývá 4 až 6 měsíců poté, co začnete do stravy zavádět příkrmy. Na druhou stranu i vy můžete mít pocit, že nastal čas ukončit kojení, ať již z důvodu vašeho nástupu do práce nebo proto, že vám to říká nějaký vnitřní pocit. V takovém případě je třeba počítat s tím, že bude proces vyžadovat o něco více času, úsilí a trpělivosti, protože by měl probíhat postupně.

Existují důvody, které mohou ospravedlňovat, aby bylo odstavení o měsíc či dva odloženo. Je-li dítě nemocné, bylo by vhodné vyčkat, dokud se neuzdraví. Také platí, že když vaše dítě prochází jinou významnou životní změnou, například se stěhujete nebo přichází na svět sourozenec, není vhodné způsobovat mu ještě další stres tím, že začnete s odstavováním.

Tipy týkající se odstavování

Především začněte postupně a s celým procesem nespěchejte. Předejdete tím nalití prsů a vzniku mastitidy, protože dopřejete prsům dostatek času k tomu, aby si zvykly na nižší spotřebu mléka. Stejně tak ale pomůžete dítěti, aby si zvyklo na postupnou redukci kojení.

Proces můžete začít tak, že vynecháte kojení a nabídnete dítěti místo prsu láhev. Takto postupujte několik týdnů. Až si dítě přivykne, zkuste vynechat další kojení. Jiná metoda radí zkracovat dobu kojení tím, že po něm nabídnete dítěti nějaký příkrm. Po čase mu zkuste nabídnout příkrm před kojením, tím se sníží jeho chuť na mateřské mléko. Také můžete zkusit prodlužovat interval mezi kojeními vždy o 10 až 15 minut (tento postup bývá zvláště účinný u večerního kojení, případně tam, kde dítě kojíte několikrát denně).

Pokud máte problém s vynecháním večerního kojení před spaním, požádejte partnera, aby ukládal dítě on, zatímco vy budete v jiné místnosti nebo vůbec nebudete doma. Dítě to může zvládnout lépe, když nebudete na dosah.

Když se dítěti začnou prořezávat zoubky
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka