Potravinové doplňky

Váženédámy,

 

dnešníblog je o potravinovém doplňku, který se označuje jako vitamín K. Projdemesi, co tento vitamín dělá a proč je nutné jej dítěti dávat jako doplněk.

 

Co je vitamín K ak čemu je dobrý?

Označenívitamín K (1 a 2) zahrnuje skupinu vitamínů rozpustných v tucích.Tento vitamín je důležitý pro srážení krve a metabolismus kostí. Jeprokázáno, že vitamín K2 je důležitý pro zdraví kostí.

 

Proč se podává jako doplněk?

VitamínK se vytváří v tlustém střevu od 3 měsíců života, ale v nedostatečnémmnožství. Právě z tohoto důvodu se kojencům dodává v podobě doplňku(a z toho důvodu je součástí vitamínových tablet). Protože u novorozencůse nevytváří vitamín K vůbec a protože vitamín K se nedostáváani k ještě nenarozeným dětem, představují novorozenci skupinu, která jenedostatkem vitamínu K ohrožena nejvíce. Kromě nich jsou ohroženi též lidépo delší léčbě antibiotiky. Nedostatek vitamínu K může vést ke krvácení(do mozku). Přestože se odhaduje, že novorozenecké krvácení se vyskytuje pouzev 0,25 až 2 % případů, pokud k němu dojde, může být z důvodunedostatku vitamínu K velmi závažné. Právě proto se uplatňuje protikrvácení z nedostatku vitamínu K preventivní přístup.

 

Jaké produkty obsahujívitamín K?

Kroměvitamínových tablet lze vitamín K získávat z přírodních zdrojů,například je obsažen v některých potravinách. Nejčastější zdroje vitamínuK1:

 

·       zelená listová zelenina,

·       rostlinné oleje,

·       některé ovoce,

·       mléčné výrobky,

·       chléb.

 

Nejčastějšízdroje vitamínu K2:

·       sýr,

·       vejce,

·       kuře,

·       maso,

·       mléčné výrobky.

 

Jakémáte s vitamínem K zkušenosti vy? Doplňuje se běžně i ve vašízemi? Neváhejte nám o svých zkušenostech dát vědět.

 

Takse opatrujte!

Nový trend v kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka