Prořezávání zoubků a opruzeniny: existuje souvislost?

Když začne prořezávání zoubků, mnoho dětí vykazuje celou řadu příznaků jako slintání, žvýkání, mnutí obličeje, náladovost, oteklé dásně apod. Existuje ale ještě jeden příznak, který je nejen tématem mnoha rozhovorů rodičů, ale dělí na dva tábory i dětské lékaře na celém světě. Spojitost mezi prořezáváním zoubků a opruzeninami není úplně jasná a lékaři mají pro korelaci těchto dvou jevů různé teorie.

Co jsou opruzeniny?

Opruzeniny poznáte velmi snadno. Můžete si povšimnout, že kůže je tam, kde je v kontaktu s mokrou plínkou, místy červená a lesklá. Hlavním viníkem tohoto stavu je vlhká kůže, která je snáz náchylná k poškození způsobovanému třením a dřením. Poškozená kůže pak slouží jako otevřená brána pro bakterie, enzymy a další agresivní látky, které se běžně nacházejí v moči a výkalech.

Může prořezávání zoubků způsobovat opruzeniny?

Jak jsme již uvedli výše, není na tuto otázku možné jednoznačně odpovědět „ano“ či „ne“. Někteří lékaři se domnívají, že tento proces je velmi jasný a obvykle se projevuje v následujícím pořadí: Prořezávání zoubků, Průjem, Opruzeniny

Proces prořezávání zoubků způsobuje nadměrné slinění, část z těchto slin pak dítě spolyká. Velké množství slin v bříšku dítěte může způsobit problémy se zažíváním a výsledkem je mírný průjem, který dále vede k dráždění pokožky a vzniku opruzenin. I v případě, že podle svých zkušeností s touto teorií souhlasíte, je třeba nezapomínat na jedno: Silnější průjem, především je-li spojený s letargií, zvracením či teplotou vyšší než 102 °F či 38,9 °C, je důvodem k okamžité návštěvě lékaře, protože se nejedná o vedlejší příznak prořezávání zoubků, ale spíše o příznak něčeho jiného, co vaše dítě může trápit.

Během období, než se objeví první zub, mnoho matek redukuje množství kojení nebo úplně přestává. Míra imunity, kterou matka dítěti kojením předává, se proto snižuje. Vaše dítě je nyní více náchylné k různým infekcím. To může vést k nesprávné interpretaci některých příznaků. Matky mohou připisovat průjem prořezávání zoubků, zatímco se může jednat o příznak, že imunitní systém dítěte se staví na vlastní nohy. Pokud má vaše dítě průjem, nejprve zkontrolujte, zda nedošlo ke změně režimu kojení. Pokud došlo, bude průjem pravděpodobně souviset s infekcí. Pokud ne, zkontrolujte, zda dítě vykazuje další příznaky prořezávání zoubků. Pamatujte, že průjem může u kojenců vést k dehydrataci mnohem rychleji než u starších dětí či dospělých a že ve vztahu k prořezávání zoubků by průjem neměl trvat déle než tři dny.

Průjem velmi namáhá kůži. Vlhkost a kyselost vytvářejí velmi náročné prostředí pro kůži, výsledkem bývají opruzeniny.

Přestože mnozí rodiče si této sekvence událostí sami všímají (prořezávání zoubků, poté průjem a opruzeniny), někteří odborníci s touto teorií nesouhlasí. Podle nich nevznikají průjem a opruzeniny díky prořezávání zoubků, ale kvůli jiným faktorům, například změnám ve stravě (příkrmy, případně pití většího množství ovocných šťáv), užívání antibiotik, kvasinková nebo bakteriální infekce, podráždění způsobené novým výrobkem nebo delší kontakt kůže s výkaly či močí. Možné vysvětlení nabízí také potřeba dětí vše žvýkat: žvýkáním a cumláním různých domácích předmětů a nesterilních materiálů může dítě pozřít mikroby, které pak způsobí průjem.

Reflux
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka