Bolestivé bradavky v době kojení – je to normální?

Bolest bradavek je pro některé matky natolik běžná, že se domnívají, že to tak v době kojení chodí, a jednoduše se s ní smíří. Bolestivé bradavky dokážou způsobit, že je kojení nepříjemným zážitkem pro vás i pro vaše dítě, a mohou ovlivnit vaše rozhodování, zda s kojením pokračovat. Je velmi důležité věnovat tomuto problému pozornost.

Některé ženy si bolesti nemusí zpočátku všimnout, zvláště když ve dnech či týdnech po porodu užívají léky proti bolesti. Je důležité ale být na pozoru a zajistit si pomoc hned při prvních příznacích bolesti bradavek či nepříjemných pocitů. Pokud budete bolest ignorovat, může dojít k poškození vašich bradavek. Poté mohou praskat a krvácet, díky čemuž může kojení nakonec přejít v nepřekonatelně bolestivý zážitek. Poškození tkáně bradavek může také vyústit v závažnější problémy.

Bolest prsou a bradavek je pro porodní asistentky a poradkyně pro kojení známkou, že něco není v pořádku. Odborníci se shodují, že není vhodné se s bolestí smířit, a je možné udělat mnoho k tomu, aby přestala.

Co způsobuje bolest bradavek během kojení?

Problémy se správným přisátím. Nedokonalé přisátí bývá nejčastější příčinou bolesti a nepohodlí při kojení. Pokud vás bolí, když je vaše dítě přisáté, je něco špatně. Pokud dítě neprovádí přisátí správně, je velmi pravděpodobné, že se začne objevovat bolestivost bradavek již během prvních několika dnů či týdnů kojení. Mělké přisátí, kdy nemá dítě v ústech dostatečně velkou část prsu, je příčinou, že saje pouze bradavku a nikoli prs. To pak bude mít za následek bolest a poškození bradavky. Dítě by mělo mít v ústech celý dvorec (širší oblast bradavky). Dosažení dobrého přisátí je důležité, proto si neváhejte nechat poradit a pomoci od odborníků. Porodní asistentka nebo poradkyně pro kojení vám mohou pomoci nalézt optimální polohu pro dítě, aby mohlo při kojení dosáhnout správného a hlubokého přisátí.

Krátká podjazyková uzdička. Pokud je kůže, která spojuje jazyk dítěte se spodní části ústní dutiny (frenulum), příliš krátká nebo pokud sahá na jazyku příliš dopředu, omezují se pohybové možnosti jazyka. To může způsobovat problémy při kojení, včetně bolestivých bradavek. Váš lékař nebo poradkyně pro kojení by měli podjazykovou uzdičku dítěte vyšetřit. Problém s podjazykovou uzdičkou může velmi snadno napravit drobný lékařský zákrok. Pokud je tento problém důvodem chybného a mělkého přisátí a bolesti bradavek, zjistíte, že po jeho odstranění bude kojení mnohem snazší.

Hygiena. Na prsy a bradavky nepoužívejte sprchové gely, mýdlo ani jiné podobné prostředky. Tyto výrobky mohou vysoušet kůži a způsobit podráždění a popraskání bradavek. Nejvhodnější je ve sprše si prsy jednoduše omýt teplou vodou. Po sprchování nebo kojení nechte bradavky oschnout na vzduchu. K doplnění ztracené vlhkosti můžete použít balzám na bradavky. Vyberte si takový, který není třeba před kojením omývat. Lépe promaštěná kůže zajistí lepší ochranu, pokud vás dítě bude za prs tahat nebo škubat. Také je dobré vyhnout se používání syntetických neprodyšných podložek do podprsenek, protože ty mohou vytvořit dokonalé podmínky pro množení bakterií a jiných mikrobů. Podložky je třeba v zájmu dobré hygieny a předcházení mikrobiálním problémům často vyměňovat.

Kvasinková infekce bradavek. Pokud má dítě v ústech kvasinkovou infekci, může při kojení snadno dojít k jejímu přenosu na vás. Kvasinková infekce může působit bolestivost bradavky i její poškození, například praskání kůže a krvácení. Mezi příznaky patří svědění, bolest a zarudlé, lesklé bradavky. Obvykle v takovém případě cítíte bolest v obou prsech během kojení nebo po něm. Podobnými příznaky jako kvasinková infekce se může projevovat ekzém, proto je důležité vyšetření lékařem, který určí správný postup léčby.

Mléčný puchýř, neboli „bleb“. Mléčný puchýř, který se také označuje jako „bleb“, vznikne, když vyústění mléčného kanálku zaroste tenkou vrstvou kůže, pod níž se mléko zachycuje, případně když malé množství zaschlého mléka jednoduše vyústění mléčného kanálku ucpe. Mléčný puchýř může mít podobu bílé nebo žluté tečky na bradavce a může způsobovat prudkou bolest v daném místě a směrem za ním. Někdy může pomoci k odstranění mléčného puchýře jemné otírání ručníkem po sprchování, případně se může sám uvolnit při odstřikování mléka. Pokud mléčný puchýř nezmizí samovolně, je vhodné vyžádat si pomoc poradkyně pro kojení nebo lékařky. Ta může například sloupnout vrstvu kůže v příslušné oblasti nebo místo propíchnout.

Puchýř na bradavce. Puchýř na bradavce může být naplněn čirou nebo žlutou kapalinou, případně krví. Nachází se na bradavce a při kojení způsobuje intenzivní bolest. Nejčastější příčinou vzniku tohoto typu bolestivého puchýře je tření nebo sání z nesprávného přisátí. Další běžné příčiny tření a vzniku puchýřů mohou představovat podprsenky pro kojící matky, které vám správně nepadnou, případně používání odsávačky s nasazením příliš vysoko.

Poranění při používání odsávačky. Poškození bradavek si také můžete způsobit nesprávným používáním odsávačky. Pokud jsou nástavce dodávané s odsávačkou pro vaše bradavky příliš malé, může to být zdrojem problémů. Ty může způsobit také příliš silné sání. Pokud nemáte jistotu, jak používat odsávačku nebo jaký typ si vybrat, poradkyně pro kojení nebo porodní asistentka vám určitě na začátku poradí.

Občas mohou vazospasmus bradavky a bolest způsobovat také jiné příčiny, například Raynaudova choroba. Při této chorobě se může stát, že po kojení bradavky zbělají. Když se do nich pak krev vrací, dochází k bolestivým stavům. Bolest je obvykle pociťována v obou bradavkách a spouští ji vystavení chladu nebo náhlé změny teploty. Pokud trpíte touto chorobou, váš lékař nebo porodní asistentka vám poradí, jak při kojení postupovat.

Nejdůležitější věc k zapamatování je, že bolest bradavek indikuje, že něco není v pořádku. Nesmíte se s bolestí jen tak smířit, protože nejpravděpodobnější příčiny bolesti je možné s využitím vhodné rady a podpory odstranit. Pokud trpíte bolestí bradavek, můžete mít zájem prodlužovat čas mezi kojením. Pokud je to však možné, snažte se pokračovat v pravidelném kojení. Pokud je kojení nesnesitelné, poraďte se s poradkyní pro kojení, zda by bylo možné na dobu 12 až 24 hodin si mléko odstříkat, aby měly bradavky možnost se zregenerovat.

Bolest v prsu během kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka