Co pomůže při prořezávání zoubků

Pokud se vašemu dítěti prořezávají zoubky, asi si již dovedete přesně představit, jak velký stres to může přinést celé rodině. Přestože počet příznaků a jejich intenzita bývá velmi individuální a dítě od dítěte se liší, většina dětí projeví přinejmenším jeden z obvyklých příznaků prořezávání zoubků, kterými jsou slintání, kousání do věcí, náladovost a podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, neklidný spánek, tření tváří a uší. Příznaky se objeví asi čtyři dny předtím, než se zub prořeže, a obvykle končí o asi tři dny později. Abychom dítěti pomohli projít procesem prořezávání zoubků s co možná nejmenší bolestí, sestavili jsme seznam možných opatření, která mohou pomoci.

Jemná masáž dásní

Jemný tlak na dáseň je pro dítě, jemuž se prořezávají zoubky, velmi příjemný. Můžete použít prst nebo navlhčenou gázu. Ujistěte se však, že cokoli vkládáte dítěti do úst, je čisté, aby nedošlo k infekci.

Kousací hračky

Kousací hračky nabízejí úspěšnou alternativu toho, aby dítě kousalo různé domácí předměty, deku či vaše šperky. Jsou navrženy tak, aby byly během kousání bezpečné, nemají žádné části, které by se z nich mohly oddělit a představovaly by pro vaše dítě nebezpečí. Pokud však přeci jen zaznamenáte nadměrné poškození kousací hračky, poté co ji dítě po celé dny žvýkalo, je třeba ji vyměnit za jinou dříve, než by mohla začít pro dítě představovat nebezpečí.

Na trhu existuje mnoho různých kousacích hraček, může jít o pryžové či dřevěné hračky, vibrační kousací hračky, plyšové hračky apod. Dokonce můžete narazit i na „kousací bižuterii“, ozdobné přívěsky, které můžete nosit jako doplňky, které však současně poslouží jako bezpečná kousací hračka pro vaše dítě.

Chlazení

Studená teplota působí jako místní anestetikum. V příslušné oblasti vede k znecitlivění a ke snížení nepříjemných pocitů. Z tohoto důvodu může vlhká a studená žínka nebo vychlazená kousací hračka u dítěte s prořezávajícími se zoubky dosáhnout úžasných výsledků. Jen je třeba se ujistit, že daný předmět není zmrzlý, protože přímý kontakt s ledem by mohl dáseň poškodit.

Chcete-li dosáhnout co nejsilnějšího utišujícího účinku, namočte čistou tkaninu v heřmánkovém čaji a poté obklad vychlaďte v chladničce. Heřmánek je znám tím, že na děti působí uvolňujícím účinkem, takže dítě pomůže zklidnit.

Kvůli bolesti, kterou děti pociťují při žvýkání pevné stravy, často dochází ke ztrátě chuti k jídlu. Zdravou svačinu, která současně přinese určitou úlevu, získáte vychlazením jablečného kompotu, jogurtu či rozmačkaného ovoce.

Chraňte kůži před podrážděním

Běžným příznakem prořezáváním zoubků je nadměrné slintání, které může způsobit podráždění kůže. Otírejte dítěti často tvář měkkou tkaninou (poklepáváním, ne třením) a na bradu používejte ochranný krém.

Gely na prořezávající se zoubky

Úlevu mohou poskytnout též gely speciálně vyvinuté pro děti, kterým se prořezávají zoubky. Chcete-li mít jistotu, že bude gel na prořezávající se zoubky pro vaše dítě naprosto bezpečný, je třeba při jeho výběru pamatovat na několik zásad. Gel by neměl obsahovat žádná analgetika, protože ta by dítěti v případě polknutí mohla ublížit. Mohlo by totiž dojít k znecitlivění hrdla a zvýšení rizika dušení. Gel by neměl obsahovat ani cukr, který zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, přesto by ale měl být chuťově příjemný. Gel na prořezávající zoubky můžete nanášet přímo na dásně dítěte prstem nebo je možné jej namazat na kousací hračku.

Použití léčiv

Pokud nepomůže nic z toho, co jsme uvedli výše, můžete se poradit s lékařem ohledně možnosti použít nějaké pro dítě vhodné léky proti bolesti, například paracetamol.

Prořezávání zoubků a opruzeniny: existuje souvislost?
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka