Techniky kojení

Pro úspěch kojení je rozhodující správná technika kojení. Nesprávná poloha při kojení, chybné přiložení děťátka dítěte k prsu, jsou kameny úrazu, které mohou způsobit poranění bradavek, čímž se stanou nesnesitelně bolestivé a co v konečném důsledku může vést k odstavení dětí od kojení.

Kojení ze začátku nemusí vypadat jednoduché ani přirozené, ale skoro každá matka to dříve či později zvládne. Velikost prsů vůbec nerozhoduje o schopnosti úspěšně kojit. Někteří novorozenci vědí přirozeně sát a najít si prs, jiní se to budou muset naučit. Nebojte se toho, musíte být vytrvalá a spolu s děťátkem kojení hravě zvládnete.

Nejdůležitější částí správného, a hlavně úspěšného, kojení je správné přiložení dítěte k prsu.

Dítě má široce otevřená ústa a rty má zatlačené dozadu. Brada dítěte by se měla dotýkat vašeho prsu. Vaše bradavka by měla být hluboko v ústech děťátka, přičemž její konec se dotýká horního patra úst. Při takovém přiložení, dítě saje za souhry dvou pohybů: spodní čelist se pohybuje nahoru a dolů, svalová vlna se vlní od špičky jazyka k jeho kořenu. Zpočátku dítě saje rychle, no postupně zmírňuje rytmus na nepřetržité sání tak, jako mléko přichází. Občas si udělá malý odpočinek a tyto přestávky se prodlužují jako kojení pokračuje. Líčka dítěte se zaokrouhlují, nejsou vtažené. Někdy se mohou při pití jeho ouška pohybovat.

Polohy při kojení
Abyste úspěšně zvládla přisátí (přiložení) děťátka k vašemu prsu, je důležité zvolit si správnou a hlavně pohodlnou polohu při kojení. Samotné kojení trvá zhruba 15 až 20 minut, a proto je důležité, abyste si zajistili určitý komfort.

Nejčastěji poloha při kojení
Horizontální poloha na zádech (poloha v leže), se hlavně využívá po sekci (císařském řezu). Vy ležíte na zádech a děťátko tvářičkou směřuje k vašemu prsu.

Horizontální poloha na boku
Je nejčastější používanou polohou při kojení. Vy i děťátko ležíte na boku.

„Fotbalová“ poloha (poloha děťátka pod paží)
Při této poloze nožičky děťátka směřují podél vašeho boku.Tato poloha je vhodná pro vysátí bočního kvadrantu prsu.

Poloha v polo sedě (s podloženými nohama pod koleny) 
Vhodná pro maminky po sekci. Děťátko přikládáte z pravé nebo z levé strany.