Jak skončit s kojením

Není pochyb, že kojení je neuvěřitelně přínosné pro matku i pro dítě. Právě proto odborníci doporučují kojit nejméně do doby, kdy dítě dovrší jeden rok. Ať již se rozhodnete jakkoli, přijde čas, kdy bude třeba kojení ukončit, neboli dítě odstavit. Může jít o velmi emočně náročné období. Možná budete zažívat smíšené pocity, lze očekávat trochu smutku a k tomu štěstí a vzrušení. Mnoho matek si není jisto, zda skončit s kojením najednou nebo zda je lepší končit postupně, a proto jsme připravili pár praktických pokynů, které vám pomohou ukončit kojení způsobem, který bude pokud možno nezatížen stresem.


Kdy skončit s kojením?

Existuje několik postupů, které můžete použít k určení správného času odstavení dítěte. Nejčastějším postupem je postupné vynechávání kojení. Začněte vynecháváním jednoho kojení a v závislosti na věku dítěte je nahrazujte příkrmem. Pokud se matka vrátí do práce, bývá někdy složité pokračovat v kojení během den, ale můžete pokračovat s kojením večer a ráno. Když nastane doba, kdy dítě již jí pevnou stravu a kojí se pouze dvakrát denně, můžete se rozhodnout tato kojení ukončit a naráz úplně přestat. Další možností je nechat dítě, aby samo projevilo, kdy je připravené na odstavení. K tomu obvykle dochází někdy mezi 2 a 4 lety, kdy dítě postupně ztrácí o kojení zájem.

Postupný přístup je obvykle pro dítě snazší a také pomáhá předcházet nalití prsů a mastitidě, protože tvorba mléka se snižuje postupně.

Jak dlouho odstavení obvykle trvá?

To je velmi individuální, může trvat dva měsíce, ale také šest měsíců, záleží na tom, jak rychle si dítě na změnu zvykne.

Proces odstavování

Pokud začínáte s odstavováním, když je dítěti více než 1 rok, začněte tím, že ihned po kojení budete nabízet malou porci nějakého příkrmu. Jakmile dítě začne dobře jíst, zavádějte podávání příkrmu před kojením. Pomalu zvyšujte objem potravy, kterou dítě dostává, a zkracujte dobu, kterou trávíte kojením. Riziko vzniku mastitidy také snížíte tím, že vypustíte jedno kojení denně, a než přistoupíte k dalšímu vypouštění, vyčkáte, než si vaše prsy přivyknou.

Dalším vhodným přístupem je postupné oddalování doby kojení, vždy o 15 minut. Jakmile se dítě začne kojit pouze před spánkem, můžete mu zkusit nabídnout místo prsu pohárek s vodou nebo mlékem. Pokud je pro vás tento přechod obtížný, může být vhodné požádat partnera, aby dítě ukládal on.

Je-li třeba ukončit kojení před dovršením prvního roku, měli byste místo mateřského mléka začít používat náhradu. Nejlepší metoda, jak tento přechod dítěti usnadnit, spočívá v kombinaci obou možností, přičemž postupně se zvyšuje podíl náhrady, až nakonec s kojením úplně přestanete.

K ukončení kojení mohou vést i zdravotní důvody. Kontaktujte svého lékaře a požádejte o radu, jak odstavení dítěte provést.

Kojení pro vaše dítě není pouze jídlo. Kojení dává dítěti také pocit útěchy, bezpečí a blízkosti, a proto je třeba hledat nové způsoby, jak vzájemné pouto rozvíjet a dítěti nabídnout pocit útěchy. Může jít o jednoduché věci, například společnou hru, čtení knížky nebo to, že strávíte určitý čas laskáním.

Pokud probíhají nějaké významné změny v životě dítěte, například stěhování, váš nástup do práce či jeho nemoc, může být vhodné se zaváděním dalších změn počkat. Odstavování je proces, který probíhá po určitou dobu, a proto je vhodné nespěchat a obrnit se trpělivostí.

Když přestanete s kojením, je nutné znovu nastolit rovnováhu hormonů ve vašem těle. Vzniklá nerovnováha může mít vliv na vaši náladu, můžete mít pocit určitého vyčerpání. Vyhraďte si nějaký čas pro sebe, odpočívejte nebo si dopřejte příjemné odpoledne s přáteli. A nedělejte si starosti – odstavení neznamená nic jiného, než že dítě začíná jíst příkrmy. Vy si stále můžete užívat krásné chvíle a nádherný emoční vztah, který se mezi vámi mezitím rozvinul.

Krmení kojenců
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka