Kdy je třeba začít s čištěním zoubků?

Mléčný chrup se obvykle začne objevovat zhruba v šesti měsících, s ústní hygienou je však třeba začít ještě dříve. Můžete se domnívat, že mléčné zuby nejsou důležité, protože ve věku kolem 6 let začnou vypadávat, ale pamatujte, že připravují místo pro stálý chrup. Péče o dásně dítěte pomáhá předejít zánětu dásní, který ovlivňuje, jaké rozestupy mezi zuby bude dítě mít. Zdravé mléčné zuby jsou také zásadně důležité pro správný rozvoj řečových dovedností, a proto je důležité, aby si dítě návyky čištění zubů osvojilo včas.

Pokud jde o péči o zuby, platí, že čím dřív, tím lépe

Vývoj správného základu v péči o zuby začíná čištěním dásní měkkým vlhkým hadříkem nebo kouskem gázy. Jemně dítěti dásně otírejte po kojení a před uložením ke spánku. Když začne proces prořezávání zoubků a objeví se první mléčné zuby, můžete začít používat kartáček na zuby, který je speciálně navržen pro děti (ujistěte se, že je vhodný vzhledem k věku dítěte). Měl by být měkký, mít malou hlavičku a velkou rukojeť.

Můžete začít používáním jen navlhčeného kartáčku, poté postupně přejděte k pastě, až když se první zoubek celý dostane ven. Pastu používejte v množství zpočátku odpovídajícím zrnku rýže, ve věku kolem tří let dítěte pak zhruba hrášku. Zuby čistěte jemně. Při čištění byste měli dělat krouživé pohyby. Na zuby je třeba dosáhnout ze všech stran a zvláštní pozornost věnujte oblasti, kde se zuby stýkají s dásněmi. Navykejte dítě na čištění zubů dvakrát denně. Dítě podporujte, aby si po vyčištění zubů odplivlo, ale nedělejte si starosti, pokud mu zvládnutí tohoto úkonu zabere nějaký čas. Měli byste dítěti pomáhat s čištěním zubu až do doby, kdy bude schopno odplivnout si po čištění a vypláchnout pusu samostatně, což obvykle bývá ve věku kolem 6 až 7 let. Techniky čištění zubů bývají často optimálně vypracované kolem 10 let, můžete je kontrolovat po čištění zubů pomocí speciálních tablet, které obarví zuby, jež nejsou zbaveny plaku. Zubní kartáček dítěti vyměňujte každé 2 měsíce, případně vždy, když si všimnete, že se začíná třepit. Zubní pasta, kterou používáte, by měla být určena pro věkovou kategorii dítěte a měla by obsahovat fluorid, který hraje důležitou úlohu v prevenci vzniku zubních kazů. Volte zubní pastu, která nemá ovocnou chuť. Lákavě ochucenou pastu mívá dítě tendenci polykat.

Kdy vzít dítě k zubaři?

Můžete začít tím, že dítě vezmete s sebou na vlastní ošetření, aby si zvyklo na pachy, zvuky a podobu zubařské ordinace. Pokud míváte u zubaře strach, objednejte dítě na samostatnou návštěvu. Je důležité, aby mělo dítě možnost si na zubaře zvyknout dříve, než bude samo potřebovat jít na prohlídku. Před první návštěvou se se zubařem dohodněte. Ujistěte se, že bude zubař uvolněný a s dítětem seznámený.

Zuby pravidelně kontrolujte, aby byly jakékoli kazy zachyceny hned při prvních příznacích. Pokud si všimnete na zubech tmavých skvrn nebo děr, je vhodné vzít dítě na kontrolu k zubaři.

Jak chránit chrup dítěte

Nedávejte dítěti do láhve limonády, šťávy, ochucené mléko ani jiné slazené nápoje. Místo nich používejte čistou vodu, mateřské mléko nebo náhradu mateřského mléka. Cukr představuje jednu z nejčastějších příčin zubních kazů, takže je vhodné jeho zastoupení ve stravě dítěte minimalizovat. Snažte se dítě co nejdříve naučit pít z běžného hrnečku. Také se snažte navyknout dítě, aby nápoj z hrnečku vypilo najednou, místo toho, aby usrkávalo po troškách po dlouhou dobu. Nedávejte dítěti na dudlík med ani cukr a nabízejte mu zdravé svačiny, například sýr nebo zeleninu. Pokud nechcete úplně odstranit sladké potraviny z jídelníčku dítěte, omezujte je pouze na dobu hlavních jídel, aby měly zuby možnost mezitím se zotavit. Pokud používáte kojeneckou stravu, ujistěte se, že neobsahuje cukr ani jiná sladidla.

Alkohol a kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka