Kojení novorozenců

Kdy je nejlepší začít novorozené dítě kojit? Vlastně už v okamžiku, kdy vám doktor nebo sestra položí novorozence na hruď, přichází ideální příležitost k rozvíjení pouta a nabídnutí mleziva dítěti. Mlezivo je první mléko, které se ve vašem těle po porodu vytváří. Obsahuje protilátky, které dítě chrání před infekcí.

Zásadně důležité je, aby se dítě od začátku naučilo správně se přisát. Takto se vyhnete problémům s krmením, stejně jako předejdete vzniku bolestivých a popraskaných bradavek. Kojení by nemělo být bolestivé, takže pokud při něm zažíváte bolest a nepohodlí, neváhejte a požádejte o radu.

Jak dosáhnout správného přisátí

Umístěte si dítě blízko k sobě, aby se vaše břicho dotýkalo jeho bříška. Zakloňte dítěti mírně hlavičku a jeho bradu tiskněte k prsu, současně ale dbejte, aby mělo nos dále od prsu a mohlo nerušeně dýchat. Když se dítě správně přisaje, bradavka by se měla nacházet v zadní části jeho úst, aby mléko stříkalo přímo do hrdla.

Pokud má vaše novorozené dítě problémy s přisáním, zkuste mírně obměňovat polohy, než najdete takovou, která vám oběma vyhovuje. Budete-li mít v souvislosti s kojením jakékoli potíže, zkuste požádat o radu poradkyni pro kojení nebo zdravotní sestru. Můžete si tak ušetřit hodně starostí a přemítání, zda děláte všechno správně.

Jak často by se mělo dítě kojit?

Můžete vycházet z toho, že u dítěte je nemožné, aby se kojilo příliš často. Může se kojit příliš málo, takže se vyhněte zavádění pevného režimu kojení, kojte novorozené dítě vždy hned, když zaznamenáte první příznaky hladu. Může se jednat například o tyto příznaky:

  • Zvýšená aktivita
  • Hledání prsu
  • Mlaskání nebo olizování rtů

Pláč patří mezi pozdní příznaky hladu, snažte se rozpoznat ranější příznaky a nakrmit své děťátko ještě předtím, než začne plakat. To znamená, že za normálních okolností se bude počet kojení za den pohybovat mezi 8 až 12. Tak je to běžné u zdravých a dobře krmených dětí. Dítě je vhodné nechat kojit, dokud aktivně saje, následně mu můžete nabídnout druhý prs. Pokud je novorozené dítě velmi spavé, můžete jej jemně probudit a nabídnout mu prs.

Jak poznat, zda novorozené dítě dostává dostatek mléka

Když novorozené dítě dožene váhový úbytek po narození, mělo by nadále svou váhu zvyšovat. V průměru by měli novorozenci získat asi 200 g tělesné hmotnosti týdně. To lze snadno kontrolovat pravidelným vážením. Existují ale i další příznaky, že je vaše dítě správně živeno. Během prvního týdne je možné očekávat růst počtu zašpiněných plínek každý den (jedna plínka první den, dvě druhý den atd.). Po 4. dni je normální, že má dítě 4 nebo více stolic denně. Normální stolice je měkká, někdy může obsahovat drobné kousky. Pokud jde o mokré plínky, měla by dynamika být podobná: počet mokrých plínek by měl od prvního dne růst až na šest či více po 4. dni.

Pokud zaznamenáte, že:

  • Dítě nemá žádné znečištěné ani mokré plínky,
  • Barva moči je tmavší (po 3. dni),
  • Barva stolice je tmavší (po 4. dni),
  • Vaše dítě se nekojí tak často, jak se to doporučuje,
  • Vaše prsy bolí nebo máte horečku či příznaky podobné chřipce.

Je vhodné požádat o radu lékaře.

Může prořezávání zoubků způsobit horečku?
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka