Může prořezávání zoubků způsobit horečku?

Prořezávání zoubků obvykle začíná ve věku asi 6 měsíců. Přestože pořadí, v jakém se zuby objevují, bývá často neměnné, přesný časový rozvrh bývá různý, takže by vás nemělo překvapit, pokud se příznaky prořezávání zoubků objeví již u tříměsíčního kojence. Většina dětí má všechny mléčné zuby, než dovrší 3 roky. Kolem 6 let začnou být mléčné zuby pomalu nahrazovány stálým chrupem. Tento proces nějakou dobu trvá, zuby moudrosti se nakonec objeví až zhruba ve věku 17 až 21 let.

Proces prořezávání zoubků může být velmi nepříjemný jak pro dítě, tak pro jeho rodiče. Za normálních okolností začínají potíže asi čtyři dny předtím, než se zub prořeže dásní, pokračují ještě po dobu dalších asi tří dnů. Během tohoto období může dítě vykazovat celou řadu příznaků, včetně slintání, podrážděnosti, kousání, tření dásní, sání, snížené chuti na příkrmy apod.

Horečka není příznak prořezávání zoubků

Mezi rodiči koluje také mýtus, že s procesem prořezávání zoubků může být spojena i horečka.

Vyšší teplota se během prořezávání zoubků objevit může. Obvykle to může být jeden den předtím, než zub prorazí dásní, případně ještě v den, kdy se tak stane. Teplotu nad 102 °F či 38,9 °C však nikdy nelze považovat za vedlejší příznak prořezávání zoubků. Jde spíše o závažný příznak, se kterým je třeba se obrátit na vašeho dětského lékaře.

Někteří rodiče připisují prořezávání zoubků i příznaky jako mírnou rýmu či kašel, ale v těchto případech se spíše jedná o běžné nachlazení.

A přestože rodiče i odborníci se někdy neshodují na tom, co běžné příznaky prořezávání zoubků jsou, všichni se shodnou na jednom. Jsou-li příznaky závažné, není možné je brát na lehkou váhu a spokojit se s tím, že jde o prořezávání zoubků. Pokud se tedy u dítěte během prořezávání zoubků objeví kterékoli z následujících příznaků:

  • Teplota vyšší než 102 °F nebo 38,9 °C;
  • Kašel;
  • Rýma;
  • Snížené močení;
  • Zvracení;
  • Silný průjem.

Obraťte se na svého lékaře. Tyto příznaky by mohly znamenat, že došlo k infekci, a je třeba vyhledat lékaře, který předepíše vhodnou léčbu.

Stravování během kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka