Kousací hračky

Když vybíráte pro své dítě kousací hračky, je třeba pamatovat na několik důležitých pravidel. Samozřejmě platí, že jedním z hlavních kritérií je, zda je daná kousací hračka vhodná pro vaše dítě a zda od příznaků prořezávání zoubků skutečně uleví. Na prvním místě však musí být bezpečnost. Z tohoto důvodu jsme sestavili několik bodů, které je třeba při hledání vhodné kousací hračky na trhu zkontrolovat.

Pozor na následující materiály

  • Plastové kousací hračky, především ty, které obsahují BPA, PVC nebo ftaláty
  • Lakované kousací hračky vyrobené v Číně mohou obsahovat olovo, proto je nejlepší se jim vyhnout
  • Jakékoli kousací hračky, které nevypadají bezpečně či ze kterých by se mohly odlomit nějaké části a mohly by způsobit nebezpečí dušení

Nejvhodnější je vyhnout se i sušenkám na prořezávání zoubků. Cukr, který většina těchto sušenek obsahuje, může pro dítě znamenat riziko vzniku zubního kazu.

Bezpečné materiály pro kousací hračky

Nejvhodnější materiály pro kousací hračku jsou přírodní materiály, například 100% přírodní pryž nebo bavlna. Vycpané hračky nebo pouhý měkký bavlněný hadřík mohou dítěti nabídnout úlevu i zábavu. Bezpečný je i silikon na lékařské účely, který je navíc pravděpodobně nejodolnější vůči fyzickému poškození a z uvedených materiálů se též nejsnáze čistí.

Při výběru kousacích hraček se zamyslete nad dosavadním chováním dítěte. Pokud vaše dítě dává přednost kousání deky či oděvů, bude pravděpodobně vhodné použít bavlněnou kousací hračku. Na druhou stranu pokud dává přednost věcem s tvrdým povrchem a předmětům z domácnosti, pravděpodobně by bylo lepší vybrat pryžovou nebo dřevěnou hračku.

Zamyslete se i nad některými dalšími vlastnostmi, které by měla kousací hračka mít:

  • Bude se snadno čistit?
  • Nabízí dítěti nějaké další přínosy, například rozvoj motorických dovedností?
  • Poskytuje různé typy stimulace, například pískání při zmáčknutí, barevný design nebo různost povrchů?
  • Je možné hračku vychladit v chladničce?

Hračky vychlazená v chladničce může dítěti přinést ještě větší úlevu. Chlad pomáhá znecitlivět dásně a zmenší bolest. Jen pamatujte, že hračku nesmíte mrazit, protože přímý kontakt s ledovým povrchem by mohl dáseň poškodit. Na místa, kde se dásně dotýkají kousací hračky, také můžete nanášet gel na prořezávající se zoubky.

Jak pečovat o kousací hračky

Po každém použití hračku omyjte. V závislosti na tom, o jakou kousací hračku se jedná, může být možné ji umýt v myčce nádobí nebo vyprat v pračce, jen napřed zkontrolujte pokyny, s nimiž byla hračka dodána.

Pravidelně kontrolujte, zda není kousací hračka poškozena. Jak postupně dítěti rostou zuby, je možné, že hračka utrpí nějaké poškození jako odštípnutí či poškrábání. Pokud si tedy všimnete, že nějaké části se mohou odlomit a dítě je může spolknout, hračku okamžitě vyřaďte.

Anatomie prsu
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka