Stravování během kojení

Pravděpodobně se vám doneslo pořekadlo, že během těhotenství musí žena jíst za dva. Tato rada samozřejmě má určitý reálný základ, ale rozhodně není dobré brát ji doslova. Studie prokázaly, že nadměrný příjem potravy může ve skutečnosti vést k tomu, že tzv. těhotenská cukrovka přejde v cukrovku 2. typu. Je proto důležité, aby během těhotenství vaše strava obsahovala vše, co tělo potřebuje, ale víc nic.

Podobné pravidlo platí i během období kojení. Tělo by mělo dostávat zdravou a vyváženou stravu zahrnující široké spektrum živin, a to v množství, v jakém je potřebuje. Během kojení může být váš denní energetický výdej až o 500 kalorií vyšší než obvykle. V závislosti na tom, kolik kilogramů nad normální váhu vaše tělo nabralo během těhotenství, na vašem metabolismu a dalších faktorech může, ale nemusí být nutné zvýšit příjem potravy. Nejbezpečnější cestou k zdravé stravě je naslouchat vlastnímu tělu. Jezte, když máte hlad, nejlépe menší, ale zdravá jídla. Pokud však zaznamenáte ztrátu chuti k jídlu, bylo by vhodné poradit se s lékařem. Někdy se může jednat o příznaky poporodní deprese.

Co přesně se „vyváženou stravou“ rozumí?

Především musí být strava rozmanitá. Když jíte různé druhy potravin, chuť mateřského mléka se mění, takže vaše dítě má možnost si zvykat a přijímat různost chutí již dlouho před zaváděním prvních příkrmů. Zdravá výživa stojí na skutečných potravinách, nikoli na průmyslově zpracovávaných výrobcích, které mají nejen méně živin, ale též obsahují řadu ingrediencí, které vaše tělo nepotřebuje, například umělá barviva či zvýrazňovače chuti. Pokud jde o to, jaké druhy potravin by na vašem talíři neměly chybět, je žádoucí jíst každý den potraviny ze všech níže popsaných skupin:

  • Potraviny bohaté na proteiny, například libové maso, vejce, ryby (s nízkým obsahem rtuti), mléčné výrobky, fazole, čočka
  • Celozrnný chléb a rýže coby zdroj sacharidů
  • Dostatek ovoce a zeleniny, především zelené listové zeleniny
  • Potraviny bohaté na vápník, například mléčné výrobky
  • Kvalitní tuky, které se nacházejí v ořeších, avokádu, rybách a panenském olivovém oleji
  • Dostatečné množství vody

Jakým potravinám se během kojení vyhnout

Obecné doporučení říká, že můžete jíst prakticky cokoli, pokud pamatujete na rozumnou míru. Existují však také určité potraviny, které je třeba, je-li to možné, omezit nebo úplně vyloučit.

Když pije během doby kojení matka kravské mléko, může to někdy u dítěte vyvolávat příznaky jako nadýmání, vyrážku, opuchlý obličej, průjmy, zvracení apod., a to kvůli bílkovině, jež je v kravském mléku přítomna a na kterou může být dítě alergické. Pokud máte obavu, zda to není váš případ, promluvte si se svým lékařem a zkuste po dobu několika týdnů kravské mléko nepít a sledovat, zda příznaky u dítěte ustoupí.

Vyhněte se během kojení pití většího množství kofeinových nápojů. Obecné doporučení říká, že pro kojící matky platí limit 200 mg kofeinu na den. Pamatujte, že kofein není obsažen pouze v kávě, ale také v černém čaji, energetických nápojích a v některých jiných nealkoholických nápojích. Zvýšený příjem kofeinu může způsobit, že bude dítě nepokojné a nervózní, často se objevují potíže se spaním.

Do mateřského mléka se dostává i alkohol, který pak s mlékem požije i dítě, a proto je vhodné se během kojení vyhýbat častějšímu požívání alkoholických nápojů. Pokud opravdu hodně stojíte o skleničku vína, je nejlepší si ji dát těsně po kojení nebo odsávání mléka a nikoli před ním. Než znovu začnete kojit nebo odsávat mléko, nechte uplynout nejméně 2 hodiny na každý vypitý alkoholický nápoj. Takto bude mít tělo co možná nejvíce času na to, aby se mohlo před příštím kojením alkoholu zbavit.

Někdy si můžete všimnout, že dítě má výraznější bolení bříška po požití určitého koření nebo zeleniny, například cibule, pórku či fazolí. Může se jednat o náhodu, ale pokud si všimnete nějaké pravidelnosti, doporučujeme danou potravinu odstranit z jídelníčku.

Pokud jíte zdravou stravu s určitým kořením, nemusíte své stravovací návyky nijak měnit, pokud od dítěte nepřicházejí žádné příznaky, které by vám měly dělat starosti. Pravděpodobně bude dítě na určité koření navyklé již z doby, kterou strávilo u vás v děloze.

Potravinové doplňky
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka