Odsávání mateřského mléka

Existuje mnoho důvodů, proč se rozhodnout pro odsávání mateřského mléka. Patří mezi ně například:

  • Vytvoření rezervy, díky které může dítě dostat mateřské mléko v době, kdy jste v práci nebo cestujete
  • Stimulace tvorby mléka v době, kdy má vaše dítě menší chuť k jídlu
  • Dítě se narodilo nedonošené nebo má problémy se správným přisátím
  • Prevence či léčba nalití prsu, mastitidy nebo ucpaného mlékovodu
  • V procesu odstavování se snažíte ulevit tlaku v prsech


Odsávání mléka vám zajistí určitou svobodu, protože znamená, že nemusíte být k dispozici při každém krmení. Můžete se tak například vrátit do práce nebo si vyhradit během dne určitý čas pro sebe. Pamatujte však, že není vhodné nabízet dítěti láhev, dokud není na kojení řádně navyklé. V opačném případě můžete dítě zmást a hrozí, že bude prs odmítat.

Jak často a kdy odsávat?

Pokud kojíte a vaším důvodem je nachystat si mléko na dobu, kdy nebudete k dispozici, je nejvhodnější dobou pro odsávání ráno, kdy je množství mléka největší. Vyčkejte s odsáváním hodinu po kojení. Tím poskytnete mléčným žlázám dostatek času, aby vytvořily mléko pro další jídlo.

Pokud je důvodem pro odsávání prevence nalití prsů, snažte se, aby odsávání odpovídalo režimu kojení. Dlouhé přestávky mezi kojením či odsáváním mohou vést k hromadění mléka a vzniku zánětu.

Metody odsávání mateřského mléka

Existují dvě možnosti: odsávání pomocí odsávačky a odstříkání prováděné rukama.

Odsávačky mohou být ruční nebo elektrické, hlavní rozdíl mezi nimi je snadnost používání a doba, jakou odsáváním strávíte. Plně automatické odsávačky umožňují zabývat se při odsávání něčím jiným a celý úkon zabere jen 10 až 15 minut, zatímco ruční odsávačky zaberou více času i vaší energie (počítejte tak se 45 minutami). Samozřejmě je zde i cenový rozdíl, takže při výběru odsávačky mléka vycházejte z toho, jaké máte priority. Pokud plánujete odsávat mléko denně, možná by bylo vhodnější investovat do kvalitní automatické odsávačky, která vám ušetří čas i síly. Na druhou stranu pokud plánujete odsávat jen občas, ruční odsávačka může stačit.

Ať už se rozhodnete jakkoli, je třeba vybrat správnou velikost prsního nástavce. Také je třeba nástavec správně umísťovat, aby vám nezpůsoboval žádné nepříjemnosti. Odsávání může být zpočátku trochu nepříjemné kvůli pocitu silného sání, nemělo by však bolet.

Další možností je pak ruční odstříkání. Tato metoda je časově náročná, takže není praktická pro každodenní použití, pokud však potřebujete mléko odstříknout jen občas, stojí za to ji vyzkoušet, jen je třeba postupovat správně. Požádejte poradkyni pro kojení, aby vám správnou techniku ukázala, případně postupujte podle níže uvedených pokynů:

Umístěte palec nad bradavku a ukazováček a prostředníček pod bradavku. Ruka by měla být ve tvaru písmena C, ale neměla by překrývat prs, stlačovat jej ani tahat za bradavku. Aniž by se prsty vzdalovaly od sebe, zatlačte přímo proti hrudníku a poté prsty současně přitlačte k sobě a pohybujte jimi směrem vpřed. Tento pohyb masíruje mlékovody a vytlačuje mléko směrem k bradavce. Rukou otáčejte kolem prsu, abyste uvolnili i další místa, v nichž je mléko obsaženo. Ta jsou rozmístěna v celé tkáni prsu. Opakujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že je prs lehký.

Pokud nemáte při odstříkávání mléka poblíž své dítě, může pomoci, když uslyšíte jeho hlas z telefonu, případně když dítě uvidíte na videu či na fotografiích. Když uvidíte tvář dítěte nebo uslyšíte jeho hlas, může vám to pomoci k aktivaci ejekčního reflexu, zkuste tedy různé techniky a nezapomeňte se uvolnit.

Skladování mateřského mléka

Mezi vhodné způsoby skladování čerstvě odsátého mateřského mléka patří například plastová nebo skleněná lahvička s bezpečným uzávěrem, který zajistí čerstvost mléka, případně plastové sáčky pro skladování mléka. Plastové sáčky je možné použít i pro zmražení mléka, je-li to třeba. Ihned po odsávání mléko uložte do chladničky, takto je můžete skladovat v zadní části chladničky (při teplotě 4 °C) až pět dnů. Pokud se rozhodnete mléko zmrazit pro pozdější použití, pamatujte, že zmražením se zničí protilátky v mateřském mléce, ale jeho výživová hodnota jinak zůstane stejná. Zmražené mléko je možné v mrazničce při teplotě -20 °C skladovat až 12 měsíců, v zájmu jeho nejvyšší kvality a čerstvosti však mléko spotřebujte do 3 měsíců. Pamatujte, že je důležité na nádoby před jejich uložením vyznačit data.

Jak ohřívat mléko

Pokud máte zmražené mléko, je třeba jej nejprve rozmrazit. Nechte je přes noc v chladničce, případně je na nějakou dobu vložte pod chladnou tekoucí vodu. Po rozmrazení je třeba mléko uchovávat v chladničce a spotřebovat do 24 hodin. Bez ohledu na to, zda bylo mléko v mrazničce nebo v chladničce, je třeba je nabízet dítěti zahřáté na správnou teplotu. Vložte mléko pod teplou tekoucí vodu na dobu několika minut, případně dejte na sporák hrnec s vodou a do vody vložte nádobu s mlékem. Neohřívejte mléko přímo v hrnci a nepřevařujte je. Stačí je ohřát na teplotu, v jaké je bude vaše dítě pít. Také není vhodné mléko ohřívat v mikrovlnné troubě, protože tento postup může mléko připravit o některé výživové charakteristiky mateřského mléka.

Péče o bradavky
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka