Péče o bradavky

Na kojení je třeba si nějakou dobu zvykat. Prvotní pocit může být nezvyklý a mírně nepohodlný. Zvyknout si je však možné velmi rychle, bolest by se při kojení objevovat neměla vůbec. Bolest obvykle znamená, že něco není v pořádku. Nejčastější příčinou bolesti pak bývá nesprávná poloha při kojení. Sestavili jsme seznam obecných pokynů týkajících se péče o prsy a bradavky, které by vám měly napomoci k tomu, aby pro vás bylo kojení potěšením a nebolelo.

Jak pečovat o prsy a bradavky během kojení

Obecná hygienická doporučení jsou celkem jasná, mělo by stačit při sprchování omývat prsy teplou vodou. Vyhýbejte se používání sprchových gelů, pěn do koupelí či mýdel obsahujících čisticí činidla na prsy a bradavky, protože tyto výrobky vysušují pokožku tím, že odstraňují z povrchu kůže přirozené oleje, a mohou tak způsobovat praskání a podráždění. Po sprchování či kojení nechte bradavky oschnout na vzduchu.

Je vhodné zvyknout si po kojení vytlačit pár kapek mléka a rozetřít je po bradavkách. Také můžete použít balzám na bradavky, který kůži dodává živiny a chrání bradavky před poškozením. Při vybírání balzámu na bradavky se ujistěte, že balzám není třeba před kojením omývat a že je balzám v případě pozření pro dítě bezpečný. Omýváním prsů před kojením se způsobuje jejich vysušování a jsou více vystaveny tahání a potenciálnímu poškození, takže skutečnost, že můžete balzám ponechat na prsu i během kojení, přináší další ochranu (že je tak navíc vše snadnější, není třeba zdůrazňovat).

Nepoužívejte podprsenky pro kojící matky, které používají neprodyšné syntetické vložky. Tyto materiály brání kůži dýchat a mohou ve skutečnosti vytvářet dokonalou živnou půdu pro mikroby, jež mohou způsobit infekci. Prsní vložky pravidelně měňte, protože jinak vám hrozí, že budete nakonec dlouhodobě používat prsní vložky vlhké.

Co dělat v případě, že máte bolestivé bradavky?

Především platí, že pokud během kojení zažíváte bolest, neváhejte požádat o radu poradkyni zabývající se kojením nebo svého lékaře. Správné přisátí již od začátku pomůže předcházet nepříjemnostem, takže pokud máte jakékoli otázky či obavy, ptejte se.

Máte-li již bradavky bolestivé, zvažte použití prsních obkladů, které proces hojení urychlují. Je-li bolest silná, mohou určitou úlevu přinést studené obklady, ale nedávejte led přímo na pokožku. Je-li bolest velmi silná, můžete mléko odsávat v souladu s navyklým režimem kojení, což může pomoci předcházet vzniku mastitidy. Mléko, které odsajete, můžete samozřejmě dítěti nabídnout. Je na vás, zda budete mléko z prsu odstříkávat ručně nebo pomocí odsávačky. Nejlépe je zeptat se poradkyně pro kojení, která vám pomůže se správně rozhodnout.

Někdy může být příčinou bolesti bradavek kvasinková infekce. V tomto případě se poraďte s lékařem ohledně vhodné léčby pro vás i vaše dítě, protože je dost možné, že dítě bude mít kvasinkovou infekci v ústech.

Pokud prsy bolí, nabídněte dítěti nejprve ten, který bolí méně, počáteční přisátí je nejsilnější, a proto by při něm mohl prs bolet nejvíce. Po chvíli kojení již dítě nebude tak horlivé a přisátí bude slabší. Také experimentujte s různými polohami při kojení. Zjistěte, co vyhovuje vám a vašemu dítěti nejlépe, a pro kojení si najděte klidné prostředí, kde nebude dítě nic vyrušovat, kde se bude moci uvolnit a na kojení soustředit. I to může pomoci předejít příležitostnému kousnutí do bradavky.

Ucpaný mlékovod
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka