Ucpaný mlékovod

Mlékovody jsou drobné kanálky, které přivádějí mléko ze žláz, kde se tvoří, k bradavce. Když dítě začne sát z bradavky, svalové buňky, které tyto kanálky obklopují, se stahují a mléko tlačí skrz mlékovody. Pokud je však tvorba mléka vyšší než množství mléka, které je odsáváno, začne se mléko v prsu hromadit, což způsobí otok a začne bránit normálnímu protékání mléka mlékovodem. Právě proto se tento stav označuje jako ucpané nebo zablokované mlékovody. Tento stav může přejít v zánět neboli mastitidu, kdy se do mlékovodů dostanou bakterie, které vyvolají infekci, a proto je třeba problém s ucpaným mlékovodem řešit okamžitě, aby nedošlo na další komplikace.

Jak rozpoznat ucpaný mlékovod

Obvyklé příznaky zahrnují:

  • Zatvrdlina v jednom prsu
  • Prs při doteku bolí, je horký, narudlý, oteklý a citlivý
  • Po kojení může dojít ke zmenšení zatvrdliny či otoku
  • Zdá se, že z prsu teče méně mléka
  • Mléko, které odstříknete, je husté, vazké, mastné

Pokud začnete mít pocit teploty a vyčerpání, mohlo dojít k tomu, že překážka způsobila vznik mastitidy. V takovém případě navštivte lékaře.

Obvyklé příčiny ucpaného mlékovodu

Obecně dochází k ucpání mlékovodu, pokud nebývají prsy každý den zcela vyprázdněny. K tomu může dojít v následujících situacích:

  • vaše dítě má problémy s kojením kvůli nesprávnému přisátí, problémům s podjazykovou uzdičkou nebo kvůli jiným potížím s kojením;
  • kvůli bolestivým bradavkám prodlužujete intervaly mezi kojeními;
  • jste nemocná, případně je nemocné vaše dítě;
  • rozhodla jste se pro odstavení metodou náhlého a úplného ukončení kojení;
  • vaše prsy jsou denně stlačovány, ať již špatně padnoucí podprsenkou, příliš těsným oděvem nebo kvůli tomu, že spíte na břiše;
  • jste ve velkém stresu nebo máte oslabenou imunitu;
  • přeskočila jste některá kojení nebo jsou intervaly mezi kojeními příliš dlouhé.

Domácí postupy léčby ucpaného mlékovodu

Prvním pravidlem úspěšné léčby je, že nesmíte přestat s kojením. Vaše mléko je pro dítě naprosto bezpečné a tím, že budete kojit tak často, jak je to jen možné, procesu hojení pomůžete. Pokud z jakéhokoli důvodu kojit nemůžete, odsávejte mléko pomocí odsávačky, případně je můžete odstříkávat rukama.

Všeobecná doporučení pro rychlé uzdravení zahrnují hodně odpočinku, pití vody v dostatečném množství a zdravou a vyváženou stravu. Kromě toho můžete použít teplé obklady před kojením, protože ty podporují tok mléka a pomáhají dostat z prsů během kojení více mléka. Také můžete prsy několik minut před kojením a během kojení jemně masírovat.

Dítě kojte, kdykoli si všimnete, že má hlad. Ve snaze zavádět nějaký režim kojení často vznikají dlouhé intervaly mezi kojeními, což napomáhá hromadění mléka. Když dítě vyprázdní jeden prs, nabídněte mu druhý. Následující kojení pak začínejte prsem, kterým končilo předchozí kojení. Když každý den prsy zcela vyprázdníte, napomůžete tím toku mléka a současně tak lze předejít dalším případům ucpání.

Pokud trpíte silnou bolestí, dosáhnete určité úlevy, když si vezmete paracetamol. Pomoci mohou i studené obklady, používejte je mezi kojeními ke snížení bolesti a eliminaci zánětu.

Pokud příznaky přetrvávají i po 24 hodinách klidu, častého kojení, používání teplých obkladů a masáží, neváhejte požádat o radu lékaře.

Mastitida
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka