Pět tipů, jak účinně pomoci dětem, kterým se prořezávají zoubky

Prořezávání zoubků představuje další významný vývojový krok v životě dítěte. Zoubky se mohou začít prořezávat kdykoli od tří měsíců do jednoho roku. Jde o přirozený proces, i tak ale může být velmi náročný. Naštěstí je toho hodně, co můžeme pro dítě udělat, aby se s prořezáváním zoubků dokázalo vyrovnat.

Jaké jsou příznaky

Obvyklé příznaky zahrnují:

 • Zvýšenou teplotu (pod 37,8 °C),
 • Neklid,
 • Buzení ze spánku,
 • Častý pláč.

Než se dítěti začnou prořezávat zoubky, můžete si všimnout změny jeho chování:

 • Časté buzení,
 • Silné slinění,
 • Žvýkání čehokoli, na co lze dosáhnout,
 • Snížená chuť k jídlu,
 • Tahání se za uši nebo tření brady.

Přímá úleva

Ve všem, co dítě při prořezávání zoubků dělá, jde o dosažení úlevy od bolesti. Chová se vaše dítě způsobem, který se podobá těmto potížím souvisejícím s prořezáváním zoubků? Pak je třeba najít něco, co mu zajistí okamžitou úlevu. Dobrá zpráva je, že máte řadu možností, jak dítěti pomoci. Tento článek uvádí pět tipů, které jsou klíčem k přežití problémů vašeho dítěte při prořezávání zoubků a které jsou pro dítě bezpečné. Každé dítě je jiné, takže je třeba vyzkoušet, co pro vaše dítě funguje nejlépe.

Pomoc při prořezávání zoubků č. 1: hlazení a objetí

Zoubky začnou zničehonic způsobovat bolest, což vede k podrážděnosti a problémům se spaním. Některé děti to skoro nezaznamenají, u jiných je průběh obtížný. Má-li dítě bolesti a pláče nebo je smutné, utěšování pomůže vždy. Laskejte a utěšujte dítě, co nejčastěji můžete, a věnujte mu hodně pozornosti.

Pomoc při prořezávání zoubků č. 2: chlazení

Chladný předmět v ústech může pomoci ulevit od bolesti při prořezávání zoubků, proto zkuste následující možnosti:

 • Chladná žínka,
 • Chladná lžíce,
 • Váš prst namočený v chladné vodě.

Když je dítěti 6 měsíců, můžete mu dát trochu vody, když má žízeň. U mladších dětí se voda nejčastěji používá jako nástroj pro zchlazování. Pro zvládnutí zvýšené teploty, která se při prořezávání zoubků občas vyskytne, je nejvhodnější použít žínku namočenou ve vlažné vodě.

Zacházejte opatrně s čímkoli, co je zmrzlé, protože to může škodit zdraví dítěte a být nevhodné. Při chlazení lžíce nebo žínky je vhodnější použít chladničku než mrazničku.

Pomoc při prořezávání zoubků č. 3: hračky pro děti, kterým se prořezávají zoubky

Zkuste dát dítěti něco, co může žvýkat nebo kousat, protože děti v této situaci mají tendenci žvýkat nebo cucat úplně všechno. Na trhu najdete spoustu speciálních „kousacích“ kroužků, například bio kroužky, které neobsahují bisfenol A a jsou pro dítě bezpečnější. Okamžité úlevy a útěchy můžete dosáhnout, když dítě nasměrujete, aby si cucalo vlastní palec. Jako „kousátko“ ale může posloužit i vlhká žínka, případně suchar (v tom případě ale pozor na drobečky – nenechávejte dítě se sucharem samotné). Když se dítěti prořezávají zoubky, potřebuje především něco, do čeho může kousat. Zkuste do žínky vložit trochu rýže, gumičkou rýži zajistit a vytvořit měkký váček se sypkou náplní. Děti do něj koušou s velkou oblibou.

Pomoc při prořezávání zoubků č. 4: masáž

Většina dětí trpí během prořezávání zoubků bolestmi dásní. Masáží dásní můžete dosáhnout určité úlevy od bolesti a také dítěti pomůžete soustředit se na něco jiného. Většině dětí, kterým se prořezávají zoubky, je jemný protitlak na dásně příjemný. Dásně dítěte masírujte ukazováčkem, jemně, ale pevně. Případně můžete dítěti několikrát denně masírovat hravým způsobem obličej a při tom též promasírovat kruhovými pohyby tváře a čelisti. Pomůže to uvolnit napětí. A pokud nic nepomůže, je tu čas na koupání! Teplá voda dítěti pomůže se uvolnit a odvede jeho pozornost od neustálého nepohodlí.

Pomoc při prořezávání zoubků č. 5: gel pro děti, kterým se prořezávají zoubky

V zásadě jde opět o úlevu od bolesti a zbavení se pocitu nepohodlí. Pokud vaše dítě patří mezi děti, u nichž má prořezávání zoubků bolestivý průběh, můžeme doporučit náš úlevný gel (Multi-Mam BabyDent). Ten vytvoří na dásních určitou vrstvu. Když budete gel používat při masírování dásní, sníží se otok. Budete-li gel uchovávat v chladničce, přidáte k jeho působení ještě další úlevný efekt. Samozřejmě je gel přírodní, bezpečný a v případě požití neškodný. Navíc nabízí skvělou možnost začít dítě navykat na denní péči o zuby.

Co je uvolňovací reflex, k němuž během kojení dochází?
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka