Potíže s přisátím

Pro úspěšné a bezbolestné kojení je nezbytné správné přisátí. Výraz přisátí označuje postup, kterým vaše dítě bere bradavku a celý dvorec do úst. Když je dítě správně přisáté, znamená to, že může sát dostatečné množství mléka a že bradavky jsou chráněny před bolestivostí a popraskáním. Nesprávné přisátí může mít za následek například sníženou tvorbu mateřského mléka nebo dítě nebude přibývat na váze tak rychle, jak by bylo vhodné. Problémy s přisáváním jsou časté a velmi obvyklé. Je nesmírně důležité co nejdříve správně začít (nejlépe již během první hodiny po porodu) a jakékoli problémy, které se objeví, průběžně řešit.





Jak rozpoznat správné přisátí

Když je dítě správně přisáté, má v ústech celou bradavku i dvorec, přičemž bradavka se nachází v zadní části úst dítěte. Jazyk dítěte zakrývá spodní zuby, čímž chrání bradavku před rizikem poranění. Právě z tohoto důvodu lze konstatovat, že i když může být kojení nejprve mírně nepohodlné, je-li dosaženo správného přisátí, nemělo by vám přinášet bolest.

Mezi další známky správného přisátí patří pocit mírného tahání v prsu a dále to, že můžete pozorovat, jak dítě polyká mléko. Kromě toho platí, že pokud netrpíte bolestmi a dítě vytrvale přibývá na váze, je pravděpodobné, že máte kojení pod kontrolou.

V případě nesprávného přisátí je třeba kojení přerušit. Zasuňte svůj prst dítěti mezi rty do koutku úst a vytvořte určitý prostor pro vyjmutí bradavky. Když je přisátí přerušeno, zkuste to znovu.

Jak pomoci dítěti se správně přisát

Kojení určitou dobu trvá, nejprve je tedy nutné ujistit se, že jste ve správné poloze vy. Můžete si sednout a opřít se, můžete si lehnout. Záleží na tom, co vám lépe vyhovuje. Připravte si několik polštářů jako podpěru zad, hlavy, případně si je můžete vložit mezi kolena. Je-li to možné, kojte v zatemněné tiché místnosti, kde je minimum rušivých podnětů. Tím napomůžete sobě i svému dítěti k odpočinku a kojení usnadníte. Vaše dítě by však nemělo odpočívat tak intenzivně, aby usnulo. V takovém případě dítě jemně probuďte, dotkněte se jeho chodidla nebo mu pohněte nožkou.

Existuje několik způsobů držení dítěte, které napomáhají správnému přisátí. Kolébejte dítě, ležící před vámi, v náručí, přidržujte jej pod paží jako ragbyový míč, nebo nechte dítě ležet vedle sebe na posteli. Ať už využíváte jakoukoli polohu, pokyny jsou stejné. Hlavičkou a tělíčkem by mělo být dítě natočené směrem k vašemu prsu. Přitáhněte si je těsně k tělu. Hlavička dítěte by měla být ve stejné úrovni jako bradavka, aby se nemuselo napínat, když chce na bradavku dosáhnout.

Poté vezměte prs do rukou a mírně jej stiskněte, aby z něj vyšlo několik kapek mléka. Mateřské mléko představuje vynikající prostředek, který chrání bradavku před poškozením a popraskáním, mléko ale slouží dítěti i jako signál, aby otevřelo ústa a bradavku přijalo. Rukou nasměrujte bradavku do zadní části úst dítěte, a než dítě kolem bradavky sevře pusu, přitáhněte si je ještě o něco blíže. Bradu by mělo mít dítě přitisknutou k prsu, nos by mělo mít mírně odtažený, aby mohlo bez problémů dýchat.

Pokud máte s přisátím problémy, neváhejte požádat o pomoc. Promluvte si s lékařem, poradkyní pro kojení, přítelkyní nebo příbuznou se zkušenostmi s kojením.

Jak skončit s kojením
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka