Mnoho matek se domnívá, že bolest během prvních několika dnů kojení je normální. Vám a vašemu dítěti může nalezení ideální pozice, která dítěti umožní řádné přisátí, nějakou dobu trvat. Přesto platí, že budete-li bolest při kojení ignorovat, můžete si přivodit poranění bradavek, které vás pak budou bolet. Bolestivé bradavky povedou k tomu, že celé kojení pro vás bude velmi nepříjemné. Když pak některá kojení začnete vynechávat, může dojít k bolestivému nalití prsů a vzniku mastitidy. Kvůli nižší spotřebě mléka se také může snížit jeho tvorba. Právě proto je velmi důležité určit, proč přesně vás kojení bolí, a něco s tím udělat.
Nejčastějším důvodem bolesti při kojení bývá nesprávné přisátí. Když je dítě přisáté správně, má v ústech celou bradavku i dvorec. Sací pohyby jsou potom účinné a kojení je šetrné i k vašim bradavkám. Pokud není dosaženo správného přisátí, dítě saje přímo bradavku, což způsobuje bolest a poranění kůže bradavky.
Naučíte-li se správnému přisátí již v časné fázi, umožní vám to užívat si bezbolestné kojení a předejdete problémům s bradavkami. Pokud však již máte bradavky bolavé, můžete si od bolesti ulevit přikládáním studených obkladů, případně přímo prsních obkladů impregnovaných vyživujícími látkami, které podporují hojení.
Je-li zdrojem bolesti nesprávné přisátí, promluvte si s poradkyní pro kojení, která vám může s experimenty a nalezením správné polohy pomoci.
Má-li dítě problémy s přisátím, nemusí to nutně znamenat, že problém spočívá v nesprávné poloze při kojení. Pro dítě může být velmi obtížné se správně kojit i v případě, že má krátkou podjazykovou uzdičku. Stav, kdy má dítě krátkou podjazykovou uzdičku, označují lékaři jako ankyloglosie. Problém spočívá v tom, že frenulum (tkáň spojující spodní část jazyka s ústní dutinou) je příliš krátká a těsná, díky čemuž omezuje možnosti pohybu jazyka. Pokud si myslíte, že by toto mohl být váš případ, nechte dítě vyšetřit lékařem, protože tento problém je možné vyřešit jednoduchým zákrokem: Ve tkáni, která jazyk drží (frenulum), se udělá drobný řez. Jakmile je jazyk dítěte volný, aby se mohl hýbat, jak je třeba, obvykle zaznamenáte obrovské zlepšení.
Pokud mezi kojeními cítíte ostrou bolest v bradavkách, které jsou zarudlé a lesklé, je možné, že trpíte kvasinkovou infekcí. Infekce se pak může objevit i v ústech dítěte, kde lze nalézt bílé skvrnky na jazyku a/nebo patře. Správnou diagnózu by měl určit lékař. Pravděpodobně pak předepíše léčbu antimykotiky.
Příznaky se obvykle objevují pouze v jednom prsu. Prs může být bolestivý, nateklý, zarudlý a horký na dotek. Někdy můžete při tomto onemocnění mít i teplotu. Mastitida se obvykle vyvine jako komplikace při nalití prsů nebo ucpání mlékovodu, když se do prsu dostanou bakterie, které způsobí infekci. Počáteční léčba zahrnuje teplé obklady, jemnou masáž před kojením a během něj, co nejčastější kojení. Pokud se příznaky během 24 hodin nezlepší, je třeba vyhledat pomoc lékaře.
Pokud zaznamenáte v jednom prsu bolavé místo nebo prsty nahmatáte zatvrdlinu, může se jednat o zablokovaný mlékovod. Tento problém způsobuje nahromaděné mléko. Obvykle k tomu dochází z důvodu příliš velkého tlaku na prs, např. vám správně nesedí podprsenka pro kojící matky. Pokud jedete daleko autem, může mít stejný účinek i bezpečnostní pás. Podobně jako v případě mastitidy mohou pomoci teplé obklady, masáž prsu a hodně kojení.