Příčiny bolesti při kojení

Mnoho matek se domnívá, že bolest během prvních několika dnů kojení je normální. Vám a vašemu dítěti může nalezení ideální pozice, která dítěti umožní řádné přisátí, nějakou dobu trvat. Přesto platí, že budete-li bolest při kojení ignorovat, můžete si přivodit poranění bradavek, které vás pak budou bolet. Bolestivé bradavky povedou k tomu, že celé kojení pro vás bude velmi nepříjemné. Když pak některá kojení začnete vynechávat, může dojít k bolestivému nalití prsů a vzniku mastitidy. Kvůli nižší spotřebě mléka se také může snížit jeho tvorba. Právě proto je velmi důležité určit, proč přesně vás kojení bolí, a něco s tím udělat.

Bolestivé popraskané bradavky

Nejčastějším důvodem bolesti při kojení bývá nesprávné přisátí. Když je dítě přisáté správně, má v ústech celou bradavku i dvorec. Sací pohyby jsou potom účinné a kojení je šetrné i k vašim bradavkám. Pokud není dosaženo správného přisátí, dítě saje přímo bradavku, což způsobuje bolest a poranění kůže bradavky.

Naučíte-li se správnému přisátí již v časné fázi, umožní vám to užívat si bezbolestné kojení a předejdete problémům s bradavkami. Pokud však již máte bradavky bolavé, můžete si od bolesti ulevit přikládáním studených obkladů, případně přímo prsních obkladů impregnovaných vyživujícími látkami, které podporují hojení.

Je-li zdrojem bolesti nesprávné přisátí, promluvte si s poradkyní pro kojení, která vám může s experimenty a nalezením správné polohy pomoci.

Vaše dítě má krátkou podjazykovou uzdičku

Má-li dítě problémy s přisátím, nemusí to nutně znamenat, že problém spočívá v nesprávné poloze při kojení. Pro dítě může být velmi obtížné se správně kojit i v případě, že má krátkou podjazykovou uzdičku. Stav, kdy má dítě krátkou podjazykovou uzdičku, označují lékaři jako ankyloglosie. Problém spočívá v tom, že frenulum (tkáň spojující spodní část jazyka s ústní dutinou) je příliš krátká a těsná, díky čemuž omezuje možnosti pohybu jazyka. Pokud si myslíte, že by toto mohl být váš případ, nechte dítě vyšetřit lékařem, protože tento problém je možné vyřešit jednoduchým zákrokem: Ve tkáni, která jazyk drží (frenulum), se udělá drobný řez. Jakmile je jazyk dítěte volný, aby se mohl hýbat, jak je třeba, obvykle zaznamenáte obrovské zlepšení.

Kvasinková infekce bradavky

Pokud mezi kojeními cítíte ostrou bolest v bradavkách, které jsou zarudlé a lesklé, je možné, že trpíte kvasinkovou infekcí. Infekce se pak může objevit i v ústech dítěte, kde lze nalézt bílé skvrnky na jazyku a/nebo patře. Správnou diagnózu by měl určit lékař. Pravděpodobně pak předepíše léčbu antimykotiky.

Mastitida

Příznaky se obvykle objevují pouze v jednom prsu. Prs může být bolestivý, nateklý, zarudlý a horký na dotek. Někdy můžete při tomto onemocnění mít i teplotu. Mastitida se obvykle vyvine jako komplikace při nalití prsů nebo ucpání mlékovodu, když se do prsu dostanou bakterie, které způsobí infekci. Počáteční léčba zahrnuje teplé obklady, jemnou masáž před kojením a během něj, co nejčastější kojení. Pokud se příznaky během 24 hodin nezlepší, je třeba vyhledat pomoc lékaře.

Ucpané mlékovody

Pokud zaznamenáte v jednom prsu bolavé místo nebo prsty nahmatáte zatvrdlinu, může se jednat o zablokovaný mlékovod. Tento problém způsobuje nahromaděné mléko. Obvykle k tomu dochází z důvodu příliš velkého tlaku na prs, např. vám správně nesedí podprsenka pro kojící matky. Pokud jedete daleko autem, může mít stejný účinek i bezpečnostní pás. Podobně jako v případě mastitidy mohou pomoci teplé obklady, masáž prsu a hodně kojení.

Tipy týkající se kojení
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka