Kojení je velmi přínosné, a to jak pro matku, tak pro dítě. A to není všechno. Kojení nabízí také nádhernou příležitost k rozvíjení vzájemného vztahu a čas k laskání. Někdy však může být kojení i náročné, především v prvních dnech. Každá matka je jiná, každé dítě je jiné. Při troše experimentování určitě přijdete na to, jak to udělat, aby pro vás pro oba bylo kojení potěšením. Následující tipy týkající se kojení vám mohou být při tomto hledání užitečné:
- Kojení vám sice zpočátku může přinášet určité nepříjemné pocity, ale nemělo by jít o bolest. Pokud zažíváte bolest, je možné, že se vaše dítě nepřisává správně. Správné pozice je dosaženo, když má dítě v ústech nejen bradavku, ale celý dvorec, bradu má přitisknutou k prsu a má volný nos. V této poloze se bradavka nachází v zadní části úst, sací pohyby fungují účinně a mléko vystřikuje.
- V době, kterou strávíte v porodnici, požádejte zdravotní sestru nebo poradkyni pro kojení, aby vám zkontrolovala, zda je dítě správně přisáté. Nebojte se požádat o radu, pokud je to třeba, nikdy se neváhejte zeptat, pokud máte pochybnosti nebo obavy, především pak tehdy, když je kojení bolestivé nebo když dítě dostatečně nepřibývá na váze.
- Tři nebo čtyři dny po porodu se mohou vaše prsy náhle zvětšit – důvodem je tvorba mléka nezbytného k tomu, aby bylo vaše dítě řádně živené. Nenechte se tím zaskočit. Pořiďte si předem podprsenky pro kojící matky (aby vám toto prádlo správně padlo, měl by být košíček o něco větší než normálně).
- Nabídnete-li dítěti příliš brzy dudlík nebo láhev, můžete je zmást a hrozí, že bude poté bradavku odmítat. Po nějakou dobu se zavedení těchto prostředků vyhněte, aby se mohl proces kojení ustálit.
- Pokud plánujete cestovat nebo potřebujete některé kojení přeskočit, je vhodné mléko odsávat, aby se předešlo nalití prsů. Odsáté mléko můžete skladovat v ledničce a používat je jako náhradu, když jste právě pryč nebo když nastoupíte do práce.
- Když kupujete odsávačku mateřského mléka, vyberte si takovou, jejíž prsní nástavec vám dobře sedí. Je-li prsní nástavec příliš malý nebo velký, může ovlivnit množství mléka, jež se vám podaří z bradavek odsávat, případně bradavky poranit.
- Pokud máte bradavky bolavé nebo popraskané, používejte hojivé obklady, které vám jednak přinesou úlevu a proces hojení též urychlují. Pro ochranu bradavek před dalším poškozením a v zájmu předcházení bolestivosti používejte mezi kojeními balzám na bradavky. Je třeba, aby byl balzám pro dítě bezpečný, v takovém případě není třeba jej před kojením omývat. Procesu hojení napomůžete i tím, když si zvyknete po kojení rozetřít několik kapek mateřského mléka po bradavkách.
- Pro kojení si vyberte klidnou a tichou místnost bez rušivých podnětů. Ujistěte se, že máte dostatečné pohodlí, a mějte též při ruce sklenici vody, protože kojení často vyvolává žízeň.
- Pokud probíhal porod císařským řezem nebo jen ještě trpíte vyčerpáním po porodu, zkuste si během kojení lehnout na bok.
- Naučit se kojit předčasně narozené dítě bývá často náročnější a zabere více času. Podobně jako u jiného kojení však i zde platí, že jakmile se vám podaří vztah navázat, bude pro vás i pro vaše dítě snadnější a velmi vděčný.
- Poslední rada: mějte trpělivost. Dejte sobě i dítěti nějaký čas na to naučit se, co vám vyhovuje nejvíce, nenechte se případnými dílčími neúspěchy odradit. S trochou vytrvalosti a experimentováním si určitě budete kojení brzy užívat vy i vaše dítě.