Příznaky prořezávání zoubků

Přestože příznaky prořezávání zoubků a jejich intenzita jsou do značné míry individuální, jedna věc je nesporná: pro většinu rodičů a jejich dětí bývá proces prořezávání zoubků velmi stresující. Poté co se zuby začnou pohybovat směrem k povrchu dásní a začnou se prořezávat, tlak, který vytváří, vede k bolestivosti a dalším nepříjemným příznakům, například k potřebě žvýkat, případně ke ztrátě chuti k jídlu nebo k náladovosti.

Prořezávání zoubků obvykle začíná ve věku kolem 6 měsíců, ale u některých dětí může začít už ve 3 měsících, zatímco u jiných až ve 12 měsících. Příznaky prořezávání zoubků se mohou začít projevovat čtyři dny předtím, než se zub prořeže dásní, načež mohou přetrvávat ještě tři další dny. V tomto období děti zažívají obvykle nejméně jeden, ale ještě častěji více nepříjemných příznaků.

Obvyklé příznaky prořezávání zoubků

  • Nateklé, na dotek bolavé dásně, které si dítě neustále mne prstem. Kvůli tlaku, který prořezávající se zub vytváří, dásně natékají a jsou citlivé. Jemná masáž prováděná prstem nebo navlhčeným měkkým hadříkem může při těchto potížích přinést částečnou úlevu. Pomoci mohou také vychlazené kousací hračky natřené gelem na prořezávající se zoubky.
  • Podíváte-li se dítěti do úst, můžete si na dásních všimnout silně začervenalých míst, uvnitř kterých může již více či méně být vidět zoubek. Někdy může dojít i ke slabému krvácení nebo se objeví malá podlitina, bublinka nahromaděné krve v dásni. Pokud máte jakékoli pochybnosti, navštivte lékaře.
  • Nadměrné slintání – otírejte dítěti často obličej měkkou tkaninou (jen se dotýkejte, neotírejte pohybem) a na bradu použijte ochranný krém pro prevenci podráždění.
  • Žvýkání nebo cucání všeho, na co dítě dosáhne. Může se jednat o hračky, prsty, předměty v domácnosti, vaše vlasy apod. Nabídněte dítěti vhodnou náhradu, například kousací hračku nebo navlhčenou a vychlazenou tkaninu.
  • Vaše dítě může mít zarudlý obličej, občas dokonce na dotek horké tváře. Pokud však dostane dítě teplotu vyšší než 102 °F nebo 38,9 °C, zajděte k lékaři, protože taková teplota už nepatří mezi běžné příznaky prořezávání zoubků.
  • Mnutí ucha a tváře na straně, kde se zoubek prořezává.
  • Dítě má menší chuť k jídlu, především na pevnou stravu. Pro některé děti může být žvýkání během prořezávání zoubků velmi nepříjemné, a tak mohou začít odmítat jídlo. Zkuste takovým dětem nabídnout nějaké vychlazené měkčí potraviny, například jogurt, jablečný kompot, rozmačkané ovoce, smoothie apod.
  • Neklidný spánek během noci. Může se zdát, že se v noci příznaky zhoršují. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že dítě, když je unavené, má tendenci vlivem únavy všechny příznaky, které má, vnímat intenzivněji.
  • Kašel nebo dávicí reflex. Vaše dítě může polknout sliny, které se během procesu prořezávání zoubků tvoří ve větším množství, což může způsobit kašlání nebo dávicí reflex. V prvním kroku je nezbytné vyloučit jakékoli jiné příčiny, například nachlazení nebo alergie. Jinak by dítě nemělo mít žádné problémy s dýcháním. Polykání slin může také způsobit, že bude mít dítě mírně řidší stolici, ale pokud by mělo silnější průjem, je třeba okamžitě navštívit lékaře.
  • Dítě může být během procesu prořezávání zoubků mnohem nervóznější a podrážděnější. Možná bude plakat více než obvykle a nebude se mu dařit si odpočinout. Některé z návrhů popsaných výše mohou do jisté míry pomoci potíže zmírnit, ale na náladovost neexistuje lepší pomoc než pořádná dávka laskání.
  • Během fáze prořezávání zoubků se bude dítě pravděpodobně snažit vkládat vše, co bude mít v dosahu, do úst. Na těchto předmětech mohou být mikroby, což může pro vaše dítě znamenat potenciální riziko žaludečních potíží a průjmu. Přestože průjem a následné opruzeniny nejsou považovány za běžné příznaky prořezávání zoubků, existují domněnky, že se v tomto období často objevují právě kvůli tomu, že dítě vkládá do úst vše, co najde. Snažte se, aby byly předměty nacházející se v blízkosti dítěte čisté a dezinfikované. Pokud průjem přetrvává, neváhejte navštívit lékaře.
Problémy při prořezávání zoubků
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka