Problémy při prořezávání zoubků

Když začne zub růst a prořezávat se dásní, může to dítěti i jeho rodičům způsobit mnoho problémů. Prořezávání zoubků obvykle začíná kolem 6 měsíců, ale není nic neobvyklého, když tento proces začne kdykoli mezi 3 a 12 měsíci. Do nějakých 3 let bude vaše dítě mít 20 mléčných zubů, které pak mezi 6 a 21 lety nahradí trvalý chrup.

Proces prořezávání zoubků je individuální a potíže i jejich míra se dítě od dítěte mohou lišit. U některých kojenců či batolat se projeví pouze jeden nebo dva příznaky, jiné mohou okusit kompletní seznam všech symptomů. Jeden či více z následujících příznaků se však během prořezávání zoubků projeví u většiny dětí. Pro všechny navrhujeme možnost řešení.

Slintání

Prořezávání zoubků často způsobuje nadměrné slintání, které může vést k podráždění kůže na bradě či tvářích. Otírejte sliny z tváře čistou měkkou tkaninou (dotekem, nikoli třením), následně použijte ochranný krém (pokud kojíte, můžete použít krém na bradavky).

Neustálé kousání do všeho, co dítě dostane do rukou

Děti často do všeho koušou proto, aby si ulevily od tlaku, který způsobuje zub, který zevnitř tlačí na dáseň. Můžete si všimnout, že bude dítě žvýkat deku, oděvy, hračky, domácí předměty, vlastní ruce, vaše ruce nebo cokoli dalšího, co najde ve svém dosahu.

Můžete dítěti nabídnout vychlazené sterilní kousací hračky. Ty představují bezpečný předmět, do něhož mohou kousat, a navíc nabízí i chladivou úlevu. Také můžete masírovat dásně dítěte prsty nebo vychlazenou navlhčenou tkaninou. Pamatujte jen na to, že některé starší oblíbené postupy, o nichž se můžete doslechnout, nemusí být vždy ideální. Studená mrkev může pro dítě představovat riziko dušení, sušenky na prořezávání zoubků také nejsou vhodné, obsahují-li cukr, protože tak ohrožují zoubky kazem ještě dříve, než se vůbec objeví.

Další metodou, jak ulevit rozbolavělým dásním, je použití gelů na prořezávající zoubky, které též mohou nabídnout určitou uklidňující úlevu. Pokud tyto gely uchováváte v ledničce, mohou navíc nabídnout i chladivý účinek. Další možností je nanesení gelu na kousací hračku, na místa, která budou v přímém kontaktu s dásněmi.

Tahání za uši a mnutí tváří

Tyto příznaky jsou reakcí na bolest v dásních. I zde platí, že kousací hračky, vychlazená tkanina nebo gel na prořezávající se zoubky mohou ulevit tlaku a snížit bolest, kterou dítě pociťuje. Pokud tyto postupy nepomohou, může vytouženou úlevu přinést dětský paracetamol, především pak v noci, kdy všechny příznaky způsobují ještě větší potíže.

Tahání za ouško může být příznakem i ušní infekce, je vhodné proto nejprve tuto možnost vyloučit.

Zarudlé tváře

Můžete si též všimnout toho, že tváře dítěte budou zarudlé. Jedna zarudlá tvář bývá příznakem prořezávání zoubků, a to na té straně, kde se má nový zoubek objevit. Pokud však má dítě zarudlé obě tváře, může to být příznak horečky, která nemusí být způsobena prořezáváním zoubků, stejně dobře může jít o infekci. Změřte dítěti teplotu, a je-li vyšší než 102 °F nebo 38,9 °C, navštivte lékaře.

Ztráta chuti k jídlu

Žvýkání tuhé stravy může být pro dítě velmi nepříjemné. Určitou úlevu ale mohou přinést vychlazené měkké potraviny. Můžete dítěti nabídnout například vychlazený jablečný kompot, smoothie, rozmačkané ovoce, mražené banány nebo ovocný jogurt.

Neklid a rozrušení

Některé děti procházejí obdobím prořezávání zoubků vcelku v klidu, ale pro jiné se může z důvodu potíží, které pociťují v ústech, jednat o velmi náročné období. Takové děti mohou být rozrušené, často plačtivé, aniž by měly k pláči důvod, mohou mít potíže se spánkem a být neklidné. Kromě obvyklých prostředků, které mohou ulevit od bolesti při prořezávání zoubků, je jedním z nejdůležitějších faktorů při utěšování rozrušeného dítěte láska a podpora obou rodičů. Během tohoto období nabídněte dítěti ještě více laskání a polibků než obvykle, dítě může ve vašem objetí nalézt určitou útěchu a klid.

Krvácení z dásní

Tento příznak sice může působit děsivě, ale nepředstavuje důvod k obavám. Někdy, když se zub prořezává, může způsobit vznik malého puchýře naplněného krví, případně podlitiny, když se menší množství krve zachytí pod dásní. Nebuďte překvapeni, pokud puchýřek praskne a všimnete si, že má dítě v ústech malé množství krve. Můžete požádat lékaře o ošetření, pokud vám to dělá starost, ale obvykle nahromaděná krev zmizí, když se zoubek nakonec prořeže.

Co pomůže při prořezávání zoubků
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka