Kojení bez bolesti    Láska, něha, zdraví 

KONTAKTY

alfamedica s.r.o.
Malé Vinice 22
90025 Chorvátsky Grob
tel: +421 908 733 802
napište nám
IČO : 35 960 493
IČ DPH : SK2022076694

Multi-Mam Compresses

Okamžitá úleva od bolesti!

12 obkladů napuštených bio-aktivním gelem


PORADNA KOJENÍ » Problémy / doporučení
Zásady úspěšného kojení

Mateřské mléko prostě nemá konkurenci. Obsahuje vše, co dítě potřebuje, aby prospívalo. Dítě získává z mateřského mléka nejen výživu, ale i protilátky proti infekcím a všechny potřebné živiny pro jeho růst a vývoj.

Většina žen v porodnici je rozhodnutá kojit své dítě. Aby bylo kojení úspěšné a vydrželo, co nejdéle, je třeba dodržovat následující zásady:

 • matka (a její okolí) by měla být předem poučená o významu přirozené výživy, správné technice kojení a měla by být pevně rozhodnuta kojit
 • dítě třeba přiložit k prsu v průběhu první půlhodiny po porodu, tedy začít kojit čím dříve
 • první kapky mléka (mlezivo) jsou pro dítě důležité
 • kojení po porodu je třeba věnovat většinu času - matka s dítětem nepřetržitě (rooming-in)
 • kojené dítě nemá znát dudlík ani láhev, to vede k problémům při kojení a jeho rychlému ukončení. Krmení z láhve je jednoduchý způsob, novorozenci se nedostává uspokojení z dotyku matčina prsu a nikdy nebude mít blahodárný účinek na dítě a matku. Zdravé, výlučně kojené dítě nepotřebuje čaj ani vodu.
 • je důležité zajistit správnou polohu a správné přisátí při kojení, přiložit dítě k prsu, nikoli prs k dítěti
 • kojit třeba podle zájmu dítěte, ne podle přesně stanoveného harmonogramu. Na začátku po narození přikládáme k prsu na 5-7 minut, později tuto dobu prodlužujeme, podle přání dítěte.
 • dítě nepije z bradavky, ale z prsu, to znamená, že musí zachytit i dvorec-dostatečnou část prsu.
 • již první a druhý den po porodu by měla matka osvojit dovednosti pro správné přiložení a přisátí dítěte k prsu
 • dítě má pít, dokud se dostatečně nezasytí
 • nedostatečnou tvorbu mléka třeba začít řešit odstraněním rušivých vlivů, zkontrolováním techniky kojení a častějším přikládáním, ne dokrmovaním
 • důležitá je důvěra ve vlastní schopnost úspěšně kojit své dítě


Novorozeňata tak mají nepřetržitý kontakt s matkou a jejich výživa probíhá přirozeně a klidně, jako spontánní záležitost, v níž časový rozvrh nemá místo.

 


Hygiena kojení

Ošetřováním a tedy správnou hygienou prsou se předchází obávaných zánětlivým komplikacím a vznikem ragád - drobné poranění na bradavkách. Prsní bradavky třeba ošetřovat každý den, před a po každém kojení. K mytí je nejvhodnější čistá, teplá voda. Po kojení je omytí bradavky a dvorce potřebné proto, aby se z těchto míst odstranili zbytky slin dítěte, které mohou vyvolat nežádoucí kvašení na povrchu bradavky. Omyté bradavky je vhodné ošetřit nedráždivou mastí s hojivými účinky Multi-Mam Balm - rostlinného původu nebo Multi-Mam Lanolin-čistý medicínský lanolin, při použití kterých není nutností prsní dvorec ani bradavky mýt před každým kojením. Kojící matka by měla vždy nosit správnou podprsenku vhodnou pro kojící maminky.

 


Problémy s tvorbou mléka a bradavkami

Nedostatek mléka

Častou příčinou je pozdní začátek kojení, vzácné kojení s noční přestávkou, velmi krátké kojení, nesprávné přikládání a přikrmování.

Nadbytek mléka

Je vzácný, způsobují ho nesprávné postupy kojení. Jde o špatné přisátí nebo předčasné odložení dítěte od prvního prsu, které ve snaze nahradit potřebnou energii obsaženou v zadním mléce, vypije i z druhého prsu větší množství předního mléka.

Bolestivé bradavky a bradavky s ragádami

Tento problém bolestivých bradavek vzniká špatným přiložením a následnou špatnou technikou kojení. Pro tento případ platí zásada, kojení nesmí bolet. Následkem toho mohou vzniknout na bradavkách drobné trhlinky (ragády), které lze odstranit bio-aktivními obklady Multi-Mam Compresses. Multi-Mam Compresses přinášejí okamžitou úlevu od bolesti a napomáhají hojivému procesu tak, aby matka mohla bezbolestně kojit.

 


Problémy prsů

Bolestivé zduření

Je způsobeno zvýšeným překrmení a aktivitou mléčných žláz. Prsy jsou zduřelé, tvrdé, horké a bolestivé. Příčinou je přebytek mléka, které je třeba z prsu vyprázdnit sáním dítěte, nebo odstříkaným.

Mastitida-zánět prsní žlázy

Je to zánětlivý proces, jehož příčinou je prosáknutí mléka z neprůchodných mlékovodů do okolních tkání prsu. Prs je červený, bolestivý horký. Nejčastěji je postižen jeden prs a je to dolní nebo horní část. I když je mastitida léčena antibiotiky maminka může kojit nadále, protože to není pro děťátko škodlivé. Může způsobit řidší stolici, která není pro dítě nebezpečná.

 NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ